;

Zugló;korrupció;parkolás;Horváth Csaba;Molnár Zsolt;Kiss László;Újbuda;Óbuda;Tóth Csaba;

- Nagyot lépett a Központi Nyomozó Főügyészség, miközben évekig semmi sem történt

Tovább halad a KNYF úthengere: az óbudai letartóztatások után négy ellenzéki politikus ellen emeltek vádat, ezúttal a fizető parkoláshoz kapcsolódó korrupció miatt.

Politikai leszámolást emleget polgármestere és alpolgármestere letartóztatása kapcsán Óbuda-Békásmegyer önkormányzata, mondván a kerület ellenzéki kézben tartása a Fidesz szemszögéből komoly gazdasági érdekeket sért. Kiss László és az őt támogató ellenzéki koalíció ugyanis eddig és azután is megakadályozza a Római-part, a Mocsárosdűlő, a Hajógyári-sziget vagy a Római Kemping területének beépítését, szembe menve a fideszes szándékkal, a lakópark-biznisszel – teszik hozzá. Mint ismeretes Kiss László DK-s polgármestert és alpolgármesterét Czeglédy Gergőt a Központi Nyomozó Ügyészség indítványára tartóztatták le az önkormányzatot érintő korrupciós ügyek miatt a közelmúltban.

A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) csütörtökön egy másik már szintén évek óta tartó nyomozásban is nagyot lépett. A zuglói és az újbudai parkolási rendszerrel, valamint a BKV informatikai keretszerződésével kapcsolatos korrupciós bűncselekmények miatt a Fővárosi Törvényszéken vádat emelt hét személy, köztük négy MSZP-s politikus - Horváth Csaba, Tóth Csaba, Baja Ferenc és Molnár Zsolt - ellen.

A vádirat Zuglót érintő része szerint 2016-ban a kerületben bevezetett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére közbeszerzési eljárást írtak ki, de Horváth Csaba – a fővárosi közgyűlés tagjaként – és Tóth Csaba – a kerület országgyűlési képviselőjeként – már előre kiválasztotta a céget, majd befolyásuk érvényesítését ajánlották fel a társaság képviselőinek. Közreműködésükért a pályázat elnyerése után 2017 és 2019 között havi rendszerességgel 10-15 millió forintot kaptak. Közben 2017-ben egy helyi politikus is megkereste a céget egy fordított ajánlattal megfelelő ellentételezés fejében nem fogja politikai befolyását érvényesíteni a parkolási szerződés ellenében. Cserébe több alkalommal 2-3 millió forintot vett át. A cég a vesztegetésre szánt készpénzt fiktív számlák beállításával, illetve befogadásával teremtette elő.

Újbudán a közbeszerzés elnyerését követően ugyanezen kft. végezte 2017 és 2020 között a fizetős parkolási rendszer üzemeltetését. A szerződéses jogviszony gördülékeny működése és a jóváhagyásra kerülő teljesítésigazolások problémamentes kiállítása érdekében a cég havi 4 millió forintot fizetett a kerületi polgármesteri hivatal egyik vezetőjének.

A főügyészség közlése szerint ugyanezen gazdasági társaság képviseletében eljáró személy érdekeltségébe tartozó másik cég 2019-ben informatikai szolgáltatásokra irányuló keretszerződést kötött a Fővárosi Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közlekedési Zrt.-vel. A vádirat szerint Baja Ferenc – volt miniszter és egykori országgyűlési képviselő – a cég tendernyertességének esetére 30 millió forintot kért azért, hogy a szerződés létrejöttét és fenntartását – a korábban betöltött pozícióiból és a meglévő politikai kapcsolataiból eredően meglévő befolyásának érvényesítésével – ne akadályozza. Később a szocialista politikus egy szerződéses probléma elhárításáért további 7 millió forintot vett át, majd havi 2-3 millió forintot kért közbenjárásáért. A korrupciós megállapodásról értesülő Molnár Zsolt országgyűlési képviselő a vádirat szerint befolyására hivatkozással szintén részesedést akart az ügyletből. Baja Ferenc így az ő részére is kért 40 millió forintot a szerződés meg nem támadásáért, amit a cég ki is fizetett. A nyomozó főügyészség végrehajtandó szabadságvesztés és tíz millió forintot meghaladó pénzbüntetést, valamint a jogtalan gazdagodásuk erejéig vagyonelkobzás kiszabását kérte a bíróságtól.

A főügyészség nem nevezte meg az érintett cégeket, de nagy valószínűséggel a SIS Parking Kft-ről lehet szó. Ahogy arról korábban a Népszava is írt: a fővárosi parkolási maffiával való leszámolás már az előző önkormányzati választási kampányban is forró téma volt. A parkolási biznisz pártokon és ciklusokon átívelő érdekhálójában egymástól egészen távoli politikai körök is egymáshoz szorultak. A leglátványosabban Zuglóban rajzolódott ki az MSZP- Fidesz érdektengely. A XIV. kerületben helyi MSZP a kerületi Fidesszel karöltve szerződött le 2017-ben a C-Ware vezette konzorciummal, amelynek tagja volt a fentebb említett SIS Parking Kft. is. A konzorcium az első két évben 793 millió forintos veszteséget hozott össze a Zuglónak a kerületi parkoláson. Karácsony Gergely kerületi polgármesterként tartózkodott a szerződéskötésről szóló szavazáson, majd a ciklus végén sikeresen megakasztotta az újabb parkolóautomatákra, illetve üzemeltetésre kiírt közbeszerzést, mivel azon egyedüliként a fővárosi parkolási piacon korábban egyeduralkodónak számító, később perbe vont Centrum Parkoló Kft. tulajdonosához, Kupper Andráshoz (fideszes politikus azonos nevű nagybátyja) köthető cég, a C-Ware Kft. indult a SIS Parkinggel karöltve. Csakhogy az új, már Horváth Csaba (MSZP) polgármester vezette önkormányzat „kőkemény gazdasági és ügyfélérdekére” hivatkozva aláírta kontraktust a C-Ware Kft-vel. Majd 2022-ben ismét az egyik Kupper-érdekeltséggel szerződött a parkolóautomaták üzemeltetésére. Újbuda önkormányzata szintén SIS Parking Kft-vel szerződött 2017-ben, a kerület számára nem túl előnyös kontraktust 2020 végéig cipelték.

A nyomozó főügyészség által vizsgált időszakban a SIS Parking Kft. egyik tulajdonosa Szellem Zoltán volt, aki egyúttal 2015 és 2019 között - az előtte és utána is többször nevet váltó, de akkoriban - SIS Informatika Szolgáltató Kft. néven futó cég ügyvezetője is volt. A 2019 májusában SYS IT Servicesre átkeresztelkedő cég neve egy szintén a főügyészség által leleplezett számlagyárral összefüggésben merült fel még 2021-ben. A cég 2019-ben kötött szerződést a BKV-val informatikai feladatokra, a T-Systems és a 4iG alvállalkozóként vett részt a munkában. A cég tulajdonosai között Szellem is feltűnt, aki tagja volt a Fidesz 90-es évekbeli gazdasági hátországának. A BKV szerződést a cégből kivált SYS IT Network Kft. vette át. Az ügyészség egy nappal azután csapott le a számlagyár üzemeltetéssel gyanúsított SYS IT Servicesre, hogy a parkolási üzletben szintén érdekelt – Pintér Sándor belügyminiszter korábbi államtitkára – Tasnádi László tulajdont szerzett a SYS IT Networkben.

Karácsony Gergely főpolgármester 2022-ben felkérte a BKV felügyelőbizottságát, hogy vizsgálja meg a 2019-es közbeszerzést, illetve azt is, hogy a cég állított-e ki fiktív számlákat a BKV felé, de mindent rendben találták. „A 2019-es szerződés a korábbi kontraktus folytatása volt, hiszen a BKV már Demszky Gábor főpolgármestersége alatt kiszervezte az informatikai rendszer üzemeltetését, ma már erre nincs is szakemberünk” – válaszolta akkor a Népszava kérdésére Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója, aki hangsúlyozta: a szerződés teljesítésével elégedettek.

Nagy kérdés, hogy kerül a képbe az országos politikusként ismert Baja Ferenc. A Központi Nyomozó Főügyészség korábban azt közölte, hogy a volt szocialista miniszter 2019 júniusában Budapesten találkozott Fuzik Zsolttal, a BKV korábbi informatikai igazgatójával, aki akkoriban a tenderén ajánlatot tevő gazdasági társaság vezetője volt és a tendernyertességéért cserébe 30 millió forint készpénzt kért, azt ígérve, hogy így nem akadályozza a szerződés létrejöttét és fenntartását. Baja Ferenc nevének összekapcsolása a fővárosi közlekedési cég tenderével első hallásra elég meglepő, hiszen Baja akkoriban az MSZP pártalapítványának, a Táncsics Alapítványnak a kuratóriumi elnöke volt. A Népszava azonban megszerzett egy 2019 novemberében kelt megbízó levelet, amelynek értelmében Baja Ferenc főpolgármesteri megbízottként közreműködni hivatott a fővárosi önkormányzat, illetve gazdasági társaságai és intézményei informatikai biztonságának fejlesztéséhez kapcsolódó döntések előkészítésében, illetve ezen rendszerek működését is folyamatosan figyelemmel kíséri. Baja a feladat ellátását ingyen vállalta.

A zuglói polgármester leszögezte, sem bűnt, sem törvénysértést nem követett el.