;

Honvédelmi Minisztérium;honvédelem;Simicskó István;sportközpont;

Simicskó István célra tart. A sportközpontok számát nem találta el

- Négy éve még csaknem kétszáz újat ígértek, azóta egy kicsit lendületét vesztette a darabonként 860-880 millióba kerülő sportközpontok építése

Mindössze öt készült el. Felelősük, a Honvédelmi Minisztérium elégedett velük, a KDNP-s Simicskó István még reménykedik.  

 „A kormány valamennyi járásban szeretne építeni egy honvédelmi sportközpontot” – így ígért közel kétszáz új létesítményt még 2020-ban Simicskó István a hazafias és honvédelmi nevelésért felelős kormánybiztosként. Azóta mintha csökkent volna a sportközpont építési láz. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter májusban már csak arról beszélt, hogy minden megyében legyen egy ilyen központ. Ennél is óvatosabb volt a Simicskó István, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke, a KDNP frakcióvezetője a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Újfehértón a múlt héten, amikor úgy fogalmazott: reméli, az Orbán-kormány továbbra is támogatja törekvésüket, és „egyre több helyen épülnek sportközpontok.”

A 2020-as nagy ígéretek után még jelentős lendülettel indult a sportközpont-építés. 2021. decemberében a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Újfehértón adták át az első ilyen, több mint 880 millió forintból megépített létesítményt. Ezeket a kormányzat úgy írta le: olyan, multifunkcionális, szabadidős sportlétesítmények, amelyek „közösségi programok, sportlövész, küzdősport, általános képességfejlesztő foglalkozások, valamint elméleti képzések megtartására alkalmasak”. Azóta már öt ilyen sportközpont létezik, Újfehértó mellett, Baján, Balassagyarmaton, Szigetváron és Szarvason, újabbakról viszont nincs hír.

A sportközpont-építést övező kommunikáció változása miatt megkérdeztük a Honvédelmi Minisztériumot, hogy változtak-e a tervek, továbbra is cél-e, hogy minden járásban, megyében legyen ilyen központ. Ha igen, mikorra, mekkora büdzséből tervezik ezt? Válaszában a minisztérium csak annyit írt: „A tervek szerint az elkövetkező években további sportközpontok építése folytatódik, ennek lehetőségeit folyamatosan vizsgáljuk.”

Rákérdeztünk a meglévő központok kihasználtságára is. A tárca elégedettségének adott hangot, mint írták, az öt elkészült sportközpontot évente összesen hatvanezren látogatják. Kiemelték: 71 környékbeli köznevelési intézmény és 29, Honvéd Kadét Programban résztvevő középiskola is használja ezeket a létesítményeket. Hozzátették, a központok nyáron is nyitva vannak, számos honvédelmi tábornak is helyet adnak.

Szakértők szerint az egykori, rendszerváltozás előtti MHSZ-re emlékeztető honvédelmi sportközpontok fontosak lennének, mert a magyar haderőreform leggyengébb eleme az utánpótlás, egyre nehezebb elméletben felkészült és fitt fiatalokat verbuválni.

A nagy sportközpontterv alapjául szolgáló lőtérprogramot 2017-ben hirdette meg az Orbán-kormány. Aztán 2018-ban „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű” üggyé nyilvánították a sportközpontok építését. Ekkor 16 új lőtér építésével számoltak, ám 2019-re mindössze öt kapta meg az engedélyeit, majd indult el a beruházás, darabonként nagyjából 860-880 millió forintból.

A demokrácia túlélőképessége feltűnően jó – hangsúlyozta Majtényi László alkotmányjogász, a megszűnés szélén álló Eötvös Károly Intézet elnöke, aki szerint nagy szükség van egy bársonyos forradalomra, az Orbán-rendszer legnagyobb bűnének pedig azt tartja, hogy elsorvasztotta az ellenállás polgári ösztönét. Interjú.