Oroszország a 913 nappal ezelőtt Ukrajna ellen indított háborújával nemcsak a szuverén határokat sértette meg, hanem a kegyetlenség és a józan ész határait is - hangsúlyozta függetlenség napi üzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. - Oroszországnak egyetlen célja volt: el akart pusztítani minket, ehelyett mi ma a független Ukrajna 33. születésnapját ünnepeljük - tette hozzá. Zelenszkij egy új rakéta első sikeres bevetéséről is beszélt. A Paljanyicja névre hallgató nagy hatótávolságú drónrakétát másfél év alatt fejlesztették ki. Turbó hajtóműve van, és földi telepítésű berendezésből indítható. Feladata a polgári lakosság védelme az ellenség orosz területen levő támadó potenciáljának megsemmisítésével. A Paljanyicja több mint húsz orosz katonai repülőteret is elérhet. Az oroszok az elmúlt két és fél évben mintegy tízezer különféle típusú rakétát és több mint 33 ezer irányított bombát lőtt ki Ukrajnára. Lesznek más nagy hatótávolságú rakéták is - jelentette be. - Ukrajna ugyanis - egyes partnereivel ellentétben - nem odázza el tennivalóit: új hazai gyártású rakétákat fejleszt ki..
Eközben Washingtonban mintha nem tudták volna eldönteni, jó vagy rossz hírekkel tegyék-e emlékezetessé Ukrajna számára a Függetlenség Napját - végül küldtek mindkettőből. Joe Biden amerikai elnök mindenesetre már az ünnep előestéjén telefonon gratulált Volodimir Zelenszkijnek, és ismételten közölte, hogy az Egyesült Államok sziklaszilárdan támogatja Ukrajnát. – Ma, amikor Ukrajna népe a Függetlenség Napját ünnepeli, legyen mindenki számára világos: amikor Oroszország elkezdte értelmetlen háborúját, Ukrajna szabad ország volt. Az ma is. És a háború azzal ér véget majd, hogy Ukrajna szabad, szuverén és független ország marad - hangsúlyozta az amerikai elnök. Egyidejűleg útnak indult Kijevbe egy 125 millió dollár értékű segélycsomag is, benne légvédelmi eszközök, drónelhárító rendszerek, páncéltörő rakéták és lőszerek.
Ugyanakkor szombaton három nagy lap is írt azokról a vitákról, amelyek amerikai döntéshozó körökben folynak Ukrajna támogatásának mértéke ügyében - a mérték különben kezdettől fogva jellemezte a nyugati segítséget, mindig annak szemszögéből nézve, hogy vajon hol húzódik Vlagyimir Putyin által húzott határ, amelyet ugye nem ajánlatos átlépni (aztán az elmúlt két és fél évben jónéhányszor mégis átlépték, mert az események logikája azt diktálta).
Most Washingtonban megint egyszer megerősítették, hogy várnak az amerikai F-16-os vadászbombázók átadásával (más NATO országoktól Ukrajna már kapott néhányat belőlük, és egyelőre inkább alkalmas pilótákból, semmint gépekből van hiány, de a jövőre nézve kétségtelenül nem bíztató az újabb halogatás). A Washington Post úgy tudja, a Biden-kormányzatnak nincs világos elképzelése arról, hogy milyen céljai vannak Ukrajnának a kurszki hadműveletben elfoglalt területeken. – Lehet, hogy van tervük, de nem osztják meg velünk - mondta a lapnak egy amerikai tisztviselő.
Megérkeztek Ukrajnába az amerikai F-16-os vadászgépek, belföldön már be is vetik őketA Politico is ír az amerikai kormányzati dilemmákról, és utal rá, hogy augusztus elején szenátorok kétpárti koalíciója több alkalommal is találkozott Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval. Arról győzködték őt, hogy a Fehér Háznak most kell változtatnia álláspontján, mielőtt túl késő lenne. E változásnak egyelőre semmi jele, függetlenül attól, hogyan alakul a kurszki hadművelet. A lap szerint egyesek azzal érvelnek, hogy az Egyesült Államok előbb-utóbb majd rendezni akarja kapcsolatait Moszkvával, és a fegyverhasználati korlátozások feloldása akár semmissé is teheti az erőfeszítéseket.
A Wall Street Journal szerint az Egyesült Államoknak valószínűleg nagy geopolitikai alkut kell kötnie Oroszországgal vagy Kínával, hogy ne keveredjen egyszerre több nagy háborúba. A lap idézi Jack Keane-t, az amerikai hadsereg korábbi vezérkari főnök-helyettesét. - Ukrajna és Izrael támogatásával már két háborúban is benne vagyunk, és gondjaink vannak a fegyver- és lőszerellátással - mondta a nyugalmazott négycsillagos tábornok. Több befolyásos szenátor, demokrata és republikánus viszont teljes egyetértésben hangsúlyozza, hogy ha az Egyesült Államok meg akarja őrizni vezető szerepét a világban, továbbra is részt kell vennie a világ minden nagyobb konfliktusában. - Ez része annak az árnak, amit azért fizetünk, hogy a világ vezető gazdasága és szuperhatalma vagyunk - idézte a Wall Street Journal John Cornyn republikánus szenátort.