;

kereskedelem;retro;Sport szelet;Bedeco;

A régi, bevált, gyermek-, vagy ifjúkort idéző márkákat a fiatalok is kedvelik

- A Bedeco visszatért, az igazi Sport szeletnek mennie kell – Magyarországon menő lett a retró, de nem minden

A régi, vintage márkákkal való újbóli megjelenés az utóbbi években trendszerű lett. A tartós sikerhez azonban kellenek a fejlesztések és a külpiaci megjelenések is.  

Két klasszikus márka, azonban két teljesen eltérő piaci pálya. Míg a generációk által ismert Bedeco kakaó egy egészségtudatosabb verzióban visszatér, addig az alumínium csomagolású, sokak által csak az „igazigént” hivatkozott Sport szelet eltűnik a polcokról. Utóbbi esetében a gyártó, a Mondelez Facebook-oldalán annyit jelezett, hogy ez a fajta csomagolás se nem modern, se nem fenntartható. Így a sokak kedvenc édességének ebben a formában mennie kell.

Az ellentétes fejlemény mellett az vitán felüli, hogy az utóbbi évtizedekben hatalmas divatja lett a vintage, azaz  klasszikus, vagy régiesnek is nevezhető termékeknek. Ez a piaci trend a 1990-es évek végétől és a 2000 évek elejétől érzékelhető. Minden jel és vizsgált eredmény ebbe az irányba mutat, ami a Covid alatt még inkább felerősödött, mert a bezártság miatt az emberek nosztalgiáztak – írja témába vágó cikkében a BBC. Adódik a kérdés, hogy mi és milyen erő húzódik meg a retró brandek mögött. Mivel többek ezek a márkák, de ami legalább ennyire fontos, hogyan lehet velük tartósan a piacon maradni?

- Régóta tervben volt, hogy kezdünk valamit a Bedeco márkanévvel. Év elején egy felmérésünkből kiderült, hogy a vásárlóink többsége, 76 százalék ismeri a Bedeco kakaót, 97 százalékuknak ráadásul pozitív emlékeik voltak a termékről. Emiatt is úgy döntöttünk, hogy visszahozzuk a régmúlt kedvenc kakaóját egy olyan köntösben, ami egyezik a Nutriversum egészségtudatos értékeivel. Így a klasszikus ízvilágot idéző, de a mai vásárlói elvárásokra sokkal inkább reagáló áruval jelentünk meg - mondta lapunknak Fetter Ármin, a Nutriversum marketing vezetője. Hangsúlyozta azonban, hogy nem a kakaópiacot akarják letarolni, továbbra is megmaradnak étrend-kiegészítő márkának. Ez egy jó sztori és egy olyan Bedecóval kívántunk előjönni, ami kiegészíti a cégünk portfólióját és pozitív hatása van a Nutriversum megítélésére is. Ennek megfelelően az újdonsággal elsősorban az online értékesítési térben gondolkodnak. Az említett retrólázat figyelve Magyarország egykori kedvenc kakaójának újabb visszatérése nem nevezhető meglepetésnek. 

Miért lenne más most a helyzet, mint korábban, hiszen a rendszerváltás után a Bedeco a nyugati márkákkal nem tudott velük versenyre kelni. Többszöri koncepciófrissítés és tulajdonosváltás után 2016-ban egyszer már „végleg” eltűnt a kakaó a boltok polcairól. - Ahogy mondtam, nem letarolni akarjuk a piacot. Egy jó sztorit akarunk adni, amivel életben tudjuk tartani ezt a sokak által ismert márkát. A jelek szerint a hatás nem is maradt el, hiszen már most jelentkezett egy nagy kereskedelmi lánc, amelyik  jelezte, szeretné listájába venni a Bedecót – mondta a Nutriversum szakembere.

Egy klasszikus márkának az ismertség nehezen behozható előnye, ám ebből fakadhat hátrány is. Nagyon nehezen tud egyszerre minden korosztálynál berobbanni 

– mondta a Népszavának Pécskövi Tibor, a Márka Üdítőgyártó tulajdonosa. Éppen ezért ahhoz, hogy egy ilyen márkával tartósan a piacon maradjon a gyártó, elengedhetetlen a lépésről-lépésre való megújulás is. Ez kétséges folyamat, mert elsőre a vevők a klasszikus ízt, hangulatot, érzést keresik, és ezt a fajta fogyasztói berögződést kell áttörni. Ezt megerősítette Fetter Ármin is, aki megjegyezte, hogy a most visszatérő Bedeco is a régi ízvilágot idézi, de a mai elvárásoknak megfelelő összeállításban.

A Márka vezetője ugyanakkor hozzátette, bármennyire is úgy tűnik a retróhullám most erősebb, mint valaha, azért az a trend kezd kirajzolódni, hogy a multik terméktisztításba kezdenek, és a jelek szerint ezeket a termékeket, illetve védjegyeiket piacra dobják. Így az elmúlt néhány évben például új kézbe került itthon a Boci, vagy Szlovákiában a hatalmas múlttal rendelkező Deli csoki is.

A sikeres piaci jelenlét alapja – folytatja Pécskövi Tibor –, hogy

a fejlesztések révén szét kell húzni a portfóliót, azaz bármennyire is vonzó, nem szabad csak egyetlen termékre támaszkodni.

A Márka ezért kínálja a klasszikus ízt és a megszokott hangulatot, de egyfajta esernyőmárkaként is működik, és így alatta folyamatosan újdonságokkal jelennek meg. Ezeket hosszú és kemény munka révén elfogadták a fogyasztók. Van azonban, ami nem sikerült. Manapság a „zéró” változatok nagyon népszerűek, a Márkánál viszont ezek eddig nem hoztak átütő sikereket. 

A siker másik alappillérének azt tartja a cégvezető, hogy bár egy-egy vintage brand döntően csak egy országban vált ki a nosztalgiát, ám nem szabad lemondani az exportértékesítés lehetőségéről. Elég sarkosan fogalmazott ezzel kapcsolatban: ha ez nem kerül a figyelem középpontjába, akkor hosszú távon a termék alighanem halálra van ítélve. Ennek megfelelően náluk a külpiaci értékesítés aránya ma már 15 százalék körül mozog, és jelen vannak Olaszországban, Csehországban és Horvátországban is. Persze ott már a megfelelő minőséggel és a jó ár/érték aránnyal lehet vásárlót szerezni, illetve az innovációkkal. A retróság ezeken a piacokon nem sokat ér – jegyezte meg. A jó és a vevők számára is megfelelő árszintet kell megcélozni, e nélkül a hazai piacon is nagyon nehéz sikereket elérni – tette hozzá. A fogyasztók ma ugyanis rendkívül árérzékenyek.

A szakemberek a kommunikáció nehézségére is felhívták a figyelmet. Egy ilyen márka esetében különösen igaz, hogy

egy reklámmal lehetetlen elérni a teljes fogyasztói szegmenst, s különösen a 1995 és 2009 között születetteket alkotta Z generációt és a most 30-40 éves milleniálokat.

Bár ez új termékekkel is egyre nehezebb – emelte ki Fetter Ármin. Miután nem rendelkezünk kimeríthetetlen költségvetéssel, mi azt választottuk, hogy a régi külcsínt és ízt hozzuk vissza és ezt hangsúlyozzuk. Ha ezt elhagytuk volna, akkor a Bedeco örökségét vesztettük volna el – folytatta. Azzal Pécskövi Tibor is egyetértett, hogy egyszerre mindenkihez szólni ma már lehetetlen. Az utóbbi időben egyébként cégük váltott, és a nosztalgikus, régi, zene alapú reklámoktól most abba az irányba mennek, hogy a Márka innovatív képességét emeljék ki, és ezzel kívánják megszólítani a legfiatalabb generációt. Egy biztos, az ma már a legjobb klasszikus márkáknál sem megy, hogy az ember bevezeti és magára hagyja – fogalmazott. Egy ilyen termékkel is az összes szóba jöhető platformon kommunikálni kell.

A fiatalok is keresik a klasszikust

A kutatások eredményei alapján nem lehetetlen elérni a fiatalokat. Ázsia egyik legnagyobb, egyebek mellett kereskedelmi IT-megoldásokat is kínáló piaci platformja, az Expand My Business májusban ismertetett felmérése szerint a milleniálok 62 százaléka kifejezetten élvezik a retró témájú termékeket és élményeket. A BBC által megszólaltatott szakértők pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a fogyasztók nagyobb valószínűséggel költenek pénzt olyan márkákra, amelyek nosztalgiát keltenek. A Kantar piackutató a témakört vizsgáló egyik felmérése pedig arra mutat rá, hogy a fiatal fogyasztók 81 százaléka azt mondja, hogy szereti, ha a márkák visszahozzák gyermekkorukból származó termékeket és trendeket. Ezek alapján pedig az látszik, hogy a retróhullám nem csendesedik, sőt, ereje a következő években, évtizedben még erősödhet is. 

A benzin egy hajszállal még mindig olcsóbb a környező államok átlagánál.