Emmanuel Macronnak fejfájást okoz miniszterelnökének kinevezése, jelentette hétfőn a Radio France International. A közszolgálati adó beszámolója szerint az államfő tegnap is folytatta a pénteken megkezdett egyeztetéseket a júliusi előrehozott választáson parlamentbe jutott pártokkal. Bár minden alakulattal egyeztetett már, a konzultációk kedden is folytatódnak, az elnök ugyanis még mindig nem tudja vagy legalábbis még nem kívánja bejelenteni, kit bíz meg a kormányalakítással, noha a parlamenti választások óta már hat hét telt el.
Amint arról a Népszava is beszámolt, a júliusi előrehozott választáson a Marine Le Pen nevével fémjelzett, a fiatal Jordan Bardella vezette szélsőjobb Nemzeti Tömörülés győzelmét ugyan megakadályozta a demokratikus erők összefogása, de patthelyzet alakult ki. Az új parlament három tömbre (a baloldali szövetség, az Új Népfrontra (NFP), a centrista Macron-tömbre és a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülésre) oszlik, és egyikük sem rendelkezik a kormányzáshoz szükséges többséggel. Macront annak ellenére szorítja az idő, hogy a hatályos törvények nem kényszerítik, hogy záros határidőn belül nevezze ki az új kormányfőt, de a belpolitika feszültség kormány hiányában csak erősödik.
Az elnök az egyeztetéseket a választásokat megnyerő baloldali szövetséggel kezdte pénteken, ugyanekkor tárgyalt a Köztársasági Jobboldal és a centrum képviselőivel is, hétfőn Marine Le Pennel és Jordan Bardellával, majd a köztársaságiak júniusban kizárt volt elnökével, Éric Ciottival folytatta. (Ciottit azért zárta ki pártja, mert azt nyilatkozta, hogy hajlandó együttműködni a szélsőjobb Nemzeti Tömörüléssel, ha a választási eredmények azt megkövetelik.)
A találkozó után Le Pen és Bardella közös közleményben jelentette be, hogy bármilyen összetételű baloldali kormány ellen bizalmatlansági eljárást kezdeményeznek, akkor is, ha abban nem vesznek részt a radikális baloldali Elégedetlen Franciaország (LFI) képviselői. A baloldali szövetség, az Új Népfront (NFP) Lucie Castets-t, a párizsi városháza pénzügyi vezetőjét jelölte kormányfőnek, Jean-Luc Mélenchon, a baloldali szövetség legnagyobb pártjának, a radikális LF-nek a vezetője pedig felajánlotta, hogy pártja lemondhatna a kormányban való részvételéről, ha az államfő Castets-t bízza meg kormányalakítással. Ez a nagyvonalúnak tűnő ajánlat azonban csapdahelyzetet teremtett Macron számára, aki a konzultáción minden frakcióvezetőtől megkérdezte, bizalmatlansági indítványt kezdeményeznének-e egy olyan kormány ellen, amelyben a radikális baloldal is szerepet kap. A RTF szerint a válasz egyértelműen „igen” volt a jobboldal és a centrum részéről is. A szélsőjobb viszont minden baloldali koalíciót ellenez.