;

Orbán Viktor;Egyesült Államok;demokrácia;Donald Trump;Republikánus Párt;autokrácia;

A Trump mögötti agytröszt javaslatai az Orbán-kormány illiberalizmusára emlékeztetnek. A Heritage-nek jók a budapesti kapcsolatai

- Megírták az amerikai autokrácia forgatókönyvét, egy elég ismert ember műve köszön vissza a lapjain

A Heritage Foundation konzervatív agytröszt egy közel 900 oldalas akciótervet dolgozott ki az esetleg következő republikánus elnökség számára. A Project 2025 című dokumentum számos ponton egybecseng Donald Trump programjával.

„Láttatok már akkora paksamétát, amellyel egy kisebb állatot és a demokráciát is ki lehet nyírni? Íme! - kezdte beszédét a Chicagóban lezajlott demokrata jelöltállító konvenció humorista sztárvendége, Kenan Thompson. Hogy szavainak nyomatékot adjon, hangos puffanással a pulpitusra dobta a komikusan túlméretezett kötetet. És nem csak ő, de demokrata párti képviselők és szenátorok is mind a maguk módján figyelmeztettek a Project 2025 tervezetben szereplő antidemokratikus tendenciákra.

A Project 2025 egy „lehetséges következő” republikánus elnöki adminisztráció számára készített politikai útmutató. Tartalma négy pilléren nyugszik: általános politikai javaslatok a kormányzat számára, előválogatott személyek adatbázisa a kormányzat és szövetségi minisztériumok állásainak betöltéséhez, a jelöltek képzésére szolgáló tréning leírása, végül az elnökség első 180 napjára vonatkozó teendők ismertetése.

A dokumentumot a CBS News adatelemző munkatársai olvasták át alaposan és arra az aggasztó megállapításra jutottak, hogy az összesen 735 szakpolitikai javaslat mintegy egyharmada egybeesik Donald Trump első ciklusa idején hozott döntésekkel, illetve a volt elnök által azóta meghirdetett célkitűzésekkel. A szöveget összesen 38 szerző jegyzi, olyanok, akik jelentős része hivatalt vállalt a 2016 és 2020 közötti Trump adminisztrációban. Nem meglepő tehát, hogy projektért felelős igazgató az a Paul Dans, aki a Trump-adminisztráció személyi kiválasztásáért felelős irodáját vezette. A tervet jegyző Heritage Foundation nevű konzervatív think thank igazgatója,

Kevin Roberts márciusban vendégül látta Orbán Viktor miniszterelnököt a szervezet washingtoni központjában. Júliusban azzal a baljós nyilatkozattal keltett felháborodást, hogy „egy új amerikai forradalom van készülőben”, amely vértelen lesz, ha a baloldal ezt megengedi.

A dokumentumban összefoglalt intézkedések célja a végrehajtó hatalmi ág kiterjesztése. E cél eléréséhez először a szövetségi minisztériumokban dolgozó független bürokráciát váltanák le az elnökhöz lojális kinevezettekre. A szövetségi minisztériumok a Republikánus Párt összeesküvés-elméletekre hajlamos szélsőséges köreiben régóta egyet jelentenek a „deepstate”, azaz a globalista és Amerika-ellenes hivatalnoksereg fogalmával. Donald Trump már 2016-ban is rájuk gondolt, amikor nacionalista populista MAGA kampányában a „washingtoni mocsár” lecsapolását ígérte híveinek. A valóságban ezek az intézmények többségében olyan pártpolitikától mentes közérdekű feladatokat látnak el, mint a környezetvédelem, az élelmiszer-biztonság, vagy a közoktatás ügyei. A dokumentum példaként említi a Nemzeti Óceán-és Atmoszférakutató Ügynökséget (NOAA), amelynek „kiterjedt tevékenysége a klímavészhelyzetet hirdető iparág fő mozgatórugójává vált, ezért káros Amerika jövőbeli fejlődésére nézve.”

Az egyéni szabadságjogok, így a szülői jogok, a szabad iskolaválasztás és az „otthon tanulás” gyakorlatának hazájában nem meglepő, hogy a Project 2025 az új generáció oktatására és nevelésére vonatkozóan is tartalmaz javaslatokat. A szerzők célja kettős: az egyházi magániskolák szövetségi támogatása mellett az oktatási minisztérium megszüntetését is szorgalmazzák. Utóbbi azért is kulcsfontosságú, mert a dokumentum szerzői az LMBTQ-jogok és a választott nemre vonatkozó genderelmélet terjesztéséért is a szövetségi minisztériumot teszik felelőssé.

Lapunknak Andy Kroll amerikai oknyomozó újságíró már beszélt a Donald Trump szavazói bázisához tartozó keresztény nacionalisták politikai missziójáról, amely az egyházi iskolák állami támogatása mellett az oktatási minisztérium megszüntetését is magában foglalja. Utóbbira már maga Trump is ígéretet tett. Az oktatás világnézeti befolyásolásában élen jár a „Biblia-övezetbe” tartozó Lousiana állam, ahol törvénybe iktatták a tízparancsolat kötelező kifüggesztését az általános iskolák tantermeiben. Ahogy az új republikánus mintaállamának számító Floridában Ron DeSantis kormányzó már tavaly aláírta azt a törvényt, amelyik miatt lekerültek az iskolai könyvtárak polcairól az LMBTQ és a rendszerszintű rasszizmus elméletével foglalkozó könyvek. A Heritage Foundation kultúrharcos tervezete tehát nem politikai vákuumban született: egyes republikánus vezetésű államokban már gyakorlatban is megvalósult mindegyik említett koncepció.

Az ideológiai harc másik, egészségügyet érintő kérdése az abortuszhoz fűződő jogok szövetségi szabályozása. A 2022-ben a republikánus többségű Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett Roe kontra Wade ítélet után sorra fogadták el az abortuszt korlátozó, vagy néhány kivétel mellett egyenesen betiltó törvényeket a konzervatív államokban. A Project 2025 határozott abortuszellenes álláspontot foglal el, így például az amerikai élelmiszer-és gyógyszerbiztonsági ügynökségnek címzett ajánlásában betiltaná azt a Mifepriszton nevű abortusztablettát is, amellyel a terhességmegszakítások többségét végzik az Egyesült Államokban.

A végrehajtó hatalom kiterjesztésének másik döntő lépése az igazságügyi minisztérium függetlenségének felszámolása. 

Jelenleg a szövetségi minisztérium mindkét párt politikusai ellen indíthat vizsgálatot. Ilyen különleges ügyészi nyomozás zajlott idén Donald Trump mar-a-lagó-i birtokán jogtalanul tartott titkosszolgálati dokumentumok ügyében, vagy korábban Joe Biden ellen szintén dobozokban tárolt bizalmas iratokat miatt. A minisztérium végrehajtói hatalom alá rendelése lehetőséget adna politikai ellenfelekkel szembeni megtorló célú eljárásokra. Ugyanez történhet a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elnöki befolyásolása esetén is. Trump még tavaly a New York-i ingatlanjait érintő csalási ügyben kiáltott farkast azzal, hogy Biden elnök fegyverként használja ellene az igazságszolgáltatás szerveit. Később kilátásba helyezte, hogy hatalomra kerülésekor utasítja majd az igazságügyi minisztériumot Biden és családja elleni nyomozás megindítására.

A Project 2025 tervezet kiemelten foglalkozik a migráció kérdésével is. A szerzők a Donald Trump által 2016-ban megígért déli határfal teljes megépítése és az illegális bevándorlók tömeges deportálása mellett foglalnak állást. A cél érdekében a konzervatív vezetésű államok Nemzeti Gárdáit és a hadsereget is bevetnék. Donald Trump és vezető tanácsadója, Stephen Miller 11 millió illegális bevándorló tömeges kitoloncolását ígéri, amelynek megvalósítása számos kérdést vet fel.

Az erkölcsi károkon kívül a gazdasági következményei is súlyosak lehetnek, hiszen a terv végrehajtása jelentős munkaerőhiányt idézne elő a mezőgazdaságban, az építő-és szolgáltatóiparban is.

Donald Trump és kampánycsapata tagadja, hogy kapcsolat lenne a Heritage Foundation által jegyzett tervezet és republikánus elnökjelölt programja között. A nem hivatalos források azonban szoros egyeztetésről számolnak be a két fél között. Az együttműködésbe olyan nézeteltérések is beleférnek, mint az abortusz ellátás szabályozásának áthárítása az egyes államok törvényhozóira vagy a kínai hátterű TikTok közösségi médiaalkalmazás betiltásából való kihátrálás. Egy dolog bizonyosnak látszik. Ha a második Trump-adminisztráció a Project 2025 nevű dokumentumot akár csak részlegesen beemeli a programjába, az a demokratikus intézmények mellett az amerikai jogállamiság végét is jelentheti.

Trump programja: Agenda 47

Donald Trump következetesen, ám kevés meggyőző erővel tagadja, hogy tudomása lenne a Project 2025 című dokumentumról, azonban egy tartalmában hasonló politikai programcsomagot hozzáférhetővé tett kampánya hivatalos weboldalán. Az Agenda 47 elnevezés az idei voksoláson megválasztott 47-ik amerikai elnökre utal és Trump stílusához hűen inkább a vizualitásra, mintsem az írásbeliségre támaszkodva mutatja be lehetséges elnöksége politikai arculatát. A rövid videókban megfogalmazott program kitér a kínai termékekre kivetendő 20 százalékos védővámra éppúgy, mint az USA területén születéssel megszerzett állampolgárság joggyakorlatának eltörlésére. Intézkedéseit elnöki rendeletekkel hajtatná végre, amelyeket a kiszélesített végrehajtói hatalma tenne lehetővé.

Az Egyesült Államok nem akar kétfrontos háborút.