Egyre látványosabban udvarolják körbe a „nagyok” Aleksandar Vučić szerb elnököt. Csütörtökön Emmanuel Macron francia elnök érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Belgrádba, alig egy hónapja Olaf Scholz tette tiszteletét az autokrata szerb államfőnél. A német kancellár vizitjét néhány nappal megelőzően az Európai Bizottság kötött nagy horderejű megállapodást Szerbiával „a stratégiai nyersanyagok” felhasználásáról.
Utóbbi gyakorlatilag azt jelenti, hogy az EU rátenné a kezét Szerbia lítiumkészletére, mielőtt mások teszik meg azt. A balkáni állam készlete ugyanis Európa lítiumszükségletének 90 százalékát képes fedezni. A lítium a mobileszközök és a jövő megoldásának tekintett elektromos autók akkumulátoraihoz szükséges alapanyag. Az Aleksandar Vučić vezette Szerbia viszont igen erős gazdaságik kapcsolatokat ápol az elektromos autók gyártásában éllovas Kínával, ugyanakkor a „hagyományos” orosz-szerb testvériséghez is ragaszkodik olyannyira, hogy nem is csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz annak árán sem, hogy az ország uniós csatlakozását akadályozza ezzel.
Szerbia lítiumot ad a németek hallgatásáértEmmanuel Macron nem lítiumot akar a szerb kollégájától, Aleksandar Vučićtól, de az út fontosságát jelzi, hogy erre a francia belpolitikai feszültségek közepette, a kormányalakítási egyeztetéseket megszakítva kerített sort. A francia sajtó szerint az időzítés meglepő, hiszen az előrehozott választások óta több mint ötven nap telt el és az országnak még nincs új kormánya, az elnök még nem nevezte miniszterelnökét, a belgrádi útért megszakította a pártokkal való konzultáció immár második körét.
Az Élysée-palota előzetesen azt közölte, Macron szeretné „megerősíteni Franciaország támogatását Szerbia európai gyökerei iránt”, Belgrádban ismételten támogatásáról biztosítja Szerbiát az európai útján, de látogatása alkalmat ad arra is, hogy a gazdaságról, az egészségügyről, az energiáról, a kultúráról és a mesterséges intelligenciáról beszélgessen Vučićtyal.
Hogy miért ennyire fontos Macronnak ez a belgrádi látogatás? Minden valószínűség szerint elsősorban azért, hogy véglegesítsék a 12 negyedik generációs, szuperszonikus francia vadászbombázó Rafale repülőgép üzletet, amelyről Vučić áprilisi párizsi látogatása során is tárgyaltak. Mintegy 3 milliárd eurós üzletről van szó, amelynek a gazdasági vonatkozásán túlmenően is nagy a jelentősége.
A Radio France International honlapja szerint ez a vadászgép üzlet sok kérdést vet fel, tekintettel Belgrád Moszkvához való közelségére, valamint arra, hogy a szerb államfő nem hajlandó igazodni az Oroszországgal szembeni európai szankciókhoz.
A nyugati haditechnikai beszerzés a hagyományos orosz szövetségestől való eltávolodás jelének is tekinthető,– írja a rtf. Aleksandsar Vučić Oroszország szövetségeseként elkönyvelt politikus, a Rafale üzlettel közpénzen javít az imázsán, közpénzen próbálja cáfolni, hogy ez nem így van.