Különös kegyetlenséggel, több ember és védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette, súlyos testi sértés és kifosztás bűntette miatt életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélt a Fővárosi Törvényszék egy férfit, akiről azt is kimondta, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható – áll a bírósági portálon ismertetett döntésben. Az elsőfokú, nem jogerős ítélet szerint a férfi olyan súlyosan bántalmazott egy másik, 65 éves férfit, akinél szívességi lakáshasználóként lakott, hogy az, később kórházba került, és sérüléseiből fakadó szövődményeibe belehalt. A vádlott egy másik alkalommal 28 késszúrással megölte egy hajléktalantársát is.
Brutális tette után elvette áldozata értékeit is, így a sportcipőjét és az ezüst nyakláncát, amelyek összértéke 50 ezer forint volt. Ugyanakkor a bíróság nem találta kétséget kizáróan bizonyíthatónak, hogy az értékek megszerzése már a sértett megölésekor a vádlott szándékában állt, ezért – a vádtól eltérően – az emberölés bűntetténél a nyereségvágyat, mint minősítő körülményt nem állapította meg, viszont az értékek elvétele miatt kifosztás bűntettében is bűnösnek mondta ki a vádlottat, aki még két másik hajléktalant is bántalmazott, egyiküket késsel meg is szúrta.
– A vádlott négy, különböző időpontban, több ember ellen – két esetben különös kegyetlenséggel – elkövetett élet és testi épség elleni bűncselekmény felelőse, így a büntetlen előélete nem értékelhető különösebb enyhítő körülményként a büntetés kiszabása során. Az eljárás során a terhelt cselekményeinek motivációját nem sikerült feltárni, a bíróság megállapítása szerint a vádlott az emberi szenvedés iránt közömbös, az emberi élet számára nem jelent semmit – tették hozzá.
A bírósági közlemény szerint pszichológiai szakvélemény támasztotta alá, hogy amennyiben a vádlott, ahogy fogalmaztak, „korábbi létközegébe” visszakerülne, az erőszakos, élet elleni cselekményeket folytatná. Esetében a határozott tartamú szabadságvesztés nem szolgálná a büntetési célokat, ezért döntött a bíróság a legsúlyosabb büntetés mellett. A vádlott letartóztatásban várja a másodfokú bíróság döntését.