;

Balázs Péter;Oroszország;Magyarország;Ukrajna;nyilatkozat;kőolajvezeték;orosz-ukrán háború;

- Balázs Péter: Háborús övezetből nem veszek energiát

Magyarország kormánya egyet tehetne – ugyanazt, amit mondjuk Csehország, Németország vagy Lengyelország –, hogy nem teszi ki az országot egy háborús kockázatnak – mondta lapunknak a volt külügyminiszter a miniatűr pénteki kőolajválságról.

Balázs Péter volt külügyminiszter és egykori uniós biztos szerint nem valószínű, hogy valamiféle Magyarország elleni manipuláció, a magyar olajipar megrendítésére irányuló szándék állna a mögött, hogy Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó kilátásba helyezte az orosz kőolaj ukrán tranzitjának leállítását 2025. január 1-jével. Az ukrán politikus később korrigált, valószínűleg összetévesztette az olajtranzit 2029 januárjában lejáró szerződését a valóban 2025. január 1-jén lejáró gáztranzitszerződéssel.

„Ebbe egyikünk se lát bele…” – fogalmazott a Népszavának, de már azt a hipotézist is erős túlzásnak tartotta, amikor Szijjártó Péter néhány napja azt mondta: az Európai Bizottság rendelte meg Ukrajnától, hogy támadja meg a békepárti magyar és szlovák kormányt. – Ez egy súlyos összeesküvés-elmélet, amelyet semmi nem támaszt alá.

Persze az energiával kapcsolatban van egy politikai játszma. De ezt Ukrajna Oroszországgal szemben folytatja: Moszkva exportbevételeit akarja csökkenteni, hogy ne legyen pénze a háborúra.

Ami a mi olaj- vagy gázellátásunkat illeti, én itt a Molnak hiszek – folytatta –, hiszen Hernádi Zsolt (a Mol elnök-vezérigazgatója) azt mondta, hogy majd akkor izguljunk, ha ő mondja, hogy nincs szállítás, és ezt eddig nem erősítette meg. Ha ő mondja, arra oda kell figyelni kell, és különösen, ha Holoda Attila ad egy ilyen értékelést, tehát hiteles és hozzáértő ember”

Magyarország kormánya egyet tehetne – ugyanazt, amit mondjuk Csehország, Németország vagy Lengyelország –, hogy nem teszi ki az országot egy háborús kockázatnak. Tehát ha olyan energiaellátási forrásai vannak, amelyek háborús területről vagy azon keresztül jönnek, akkor sürgősen keres alternatívákat, és nem kockáztat, mert ez felelőtlenség kormányzati szinten. A csehek már teljesen leszakadtak az orosz fosszilis energiáról.”

„Attól is függetlenül, hogy ki kinek drukkol a háborúban, de háborús övezetből nem veszek energiát, mert bármikor fölrobbanhat, elzárhatják, megtámadják” – mondta a külpolitikai szakértő a Népszavának.

Félreértések, tévedések, álhírek, hisztéria, hallgatás és propagandisztikus csúsztatások övezik a térség egyelőre zavartalan energiaellátását.