;;

oktatás;Magyarország;tanévkezdés;2024;

Az állami tankönyveket kiosztják, de nem feltétlen használhatók tanításra

- Tüntetések, iskolabezárások, tanárhiány, hőhullám – Feszült hangulatban kezdődik a 2024/2025-ös tanév

Több szempontból is rendkívülinek számít tanév kezdete idén. 

Rég nem tapasztalt őszi hőségben tartják az évnyitókat, hőhullám idején ül be a padba másfél millió diák, köztük mintegy 100 ezer első osztályos általános iskolás.

Forró a tanévkezdés azért is, mert több oktatáspolitikai döntés heves tiltakozásokat váltott ki, az évnyitók napjára több tiltakozást is időzítettek. Demonstrációt hirdettek reggelre a Madách Imre Gimnázium elé: azért tiltakoznak, mert az erősen vitatott iskolai mobilhasználati szabály miatt kétes módon felmentették az intézmény igazgatóját. Ugyanezért tüntetnek este a Belügyminisztérium előtt. Közben Budapesten tiltakozó menetet, Szegeden pedig demonstrációt hirdettek azért, mert az államapparátus a tanévkezdés előtti napokban döntött úgy, hogy bezáratja az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség több oktatási intézményét.

Összesen 450, jobbára halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyermeknek kellett vagy kellett volna az utolsó pillanatban új iskolát keresnie.

Ahol nem zárták be az iskolát, nem mentették fel az igazgatót, ott sem feltétlenül könnyű a tanévkezdés. Egy-két nappal előtte még mindig több száz betöltetlen pedagógus-álláshelyre és más iskolai munkakörökre kerestek jelentkezőket a közszféra állásportálján. Csak a tankerületi központoknak több mint 270 aktív álláshirdetésük volt a Közigállás Portálon. A szülőknek is nehéz a dolguk: a KSH szerint 7,4 százalékkal nőttek az idén az iskolakezdés költségei, ami a tavalyi 20,4 százalékos drágulásra rakódik rá.

Az állami hírügynökség mindig fideszes szűrőn keresztül számol be a Magyar Péter, illetve a Tisza Párt körüli történésekről, látványosan súlya alatt kezeli a jelenleg legnagyobb magyarországi ellenzéki alakulatot.