;

Kína;hitel;

- Kiskedvencek titkos élete

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pekingi látogatása során találkozott a Bank of China és a China Construction Bank vezetőivel és újabb hitellehetőségekről tárgyalt. A cél a magyarországi energetikai és infrastrukturális fejlesztések finanszírozása érdekében folytatott párbeszéd további folytatása volt.

És ennyi. Aki többet akar tudni, annak nehéz dolga van, hiszen nemhogy a folyamatban lévő, de a már megkötött kínai hitelszerződésekről is alig hoznak nyilvánosságra valamit. Legfőbb jellemzőjük ugyanis, hogy titkosak. Egy német-amerikai konzorcium azért korábban megpróbálkozott feltárni a folyamatot, közel 100 hitelmegállapodást vizsgált át. Ebből a többi között kiderült, hogy az adott ország lakossága nem ismerheti meg a hitel részleteit, ami jelentősen csökkenti a kormány elszámoltathatóságát. Rögzítik, hogy egy esetleges hitelválság esetén Kína elsőbbséget élvez az adósságtörlesztésben. Sokszor külpolitikai kitételek is vannak bennük, illetve összekapcsolják azokat más hitelekkel úgy, hogy az egyik nem teljesítése a másik felmondását hozza magával. Szinte az összes kölcsönszerződés lehetővé teszi az azonnali felmondást, ha megszakadnak a diplomáciai kapcsolatok vagy olyan politikai változás történik, ami Kína számára kedvezőtlen. És ezek csak a feltárt részletek.

Ehhez képest kérdés, miként válhatott Kína a világ legjelentősebb hitelezőjévé, megelőzve a Világbankot is. Az egyik oldalról könnyű a válasz: Kínának politikai, hatalom-, és befolyásszerzési céljai vannak a hitelezéssel. Magyarország és Közép-Kelet Európa esetében például az EU elérése és regionális pénzügyi központtá válás.

De miért éri meg a másik oldalnak? Kína oda is megy, ahova más nem nagyon akar, olyan államokat és projekteket is finanszíroz, amelyeket mások rizikósnak tartanának vagy csak nagyon drágán, komoly, a nemzetközi pénzügyi szabályoknak megfelelő biztosítékokkal hiteleznének. És nem kérdez olyat, amire nem nagyon szeretne válaszolni a partner. Ha innen nézzük, azonnal értjük, a magyar kormánynak miért lett Kína a kedvenc hitelezője.

Pillantás a kilencedikről