elutasítás;birtokvédelem;Club Aliga;

Az ominózus figyelemfelhívó séta márciusban. Emiatt indított eljárást a tulajdonos

- Birtokvédelmi elutasítással folytatódik a Club Aliga körüli beruházás hosszú története

Balázs Attila magára nézve nem tartja kötelezőnek a korábbi megállapodást – állította Bukovszki András a partszakaszért küzdő civilszervezet elnökhelyettese a NER egyik új csillagáról, a Club Aliga tulajdonosáról.

A balatonföldvári jegyző elutasította a Club Aliga-tulajdonos Pro-Mot Kft. birtokvédelmi kérelmét, amelyet a cég az Aliga II. néven ismert terület 540 méter hosszú parti sávja kapcsán indított. A jegyző szerint ugyanis a terület birtokjoga vitatott, s ennek megállapításában nem rendelkezik hatáskörrel.

– Noha a Pro-Mot 2013-ban elfogadta a helyi településrendezési tervet és a helyi építési szabályozást, az azóta több tulajdonosváltáson átesett cég jelenlegi vezetői a korábbi megállapodásokkal nem foglalkoznak 

– mondta lapunknak Bukovszki András, a Club Aliga partszakaszáért küzdő civilek, az Aligai Fürdőegyesület elnökhelyettese.

Mint arról többször, részleten beszámoltunk, a Pro-Mot korábban több Fidesz-közeli oligarcha – Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Jellinek Dániel – kezén is átment. Jelenlegi tulajdonosa a Bayer Property, amely a NER új csillagai közé tartozó Balázs Attila érdekeltsége. A cég egykori, külföldi – a holland kereskedelmi kamarához bejegyzett – tulajdonosai 2013-ban a helyi építési szabályzat alapján megállapodott a balatonvilágosi önkormányzattal. (A település része ugyanis Balatonaliga.) A külföldi tulajok vállalták, hogy a parti sétányt megnyitják a helyiek előtt, s a területet önálló helyrajzi számra helyezik, s a Club Aliga területének esetleges értékesítése esetén a vevőknek is biztosítaniuk kell a sétány közösségi használatát. A cég akkori tulajdonosai végül elmulasztották az önálló helyrajzi számra helyezést, komoly bajt zúdítva ezzel a helyiek nyakába.

– A mostani tulajdonos, Balázs Attila magára nézve nem tartja kötelezőnek ezt a megállapodást – folytatta Bukovszki András. – A Club Aliga-beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek minősítő kormányrendeletre hivatkozva parcellázta fel az Aliga II-t, és adta el a telkeket, egészen a partig. Márciusban a teljes parti sávot a Kádár-szigetet is beleértve kordonnal zárta le, s miután tiltakozásképpen bementünk sétálni a területre, megindította a birtokvédelmi eljárást a fürdőegyesület, annak elnöke és jómagam ellen.

A Pro-Mot negligálja a korábbi megállapodást

A Népszava számolt be arról elsőként az AFE március közepi figyelemfelhívó sétájáról, ahogyan a birtokvédelmi eljárás kezdetéről is. A Pro-Mot képviselői szerint az AFE tagjai megrongálták és lebontották a partszakaszt lezáró kerítést, illetve jogtalanul készítettek fotókat és videókat a helyszínen. Válaszul a fürdőegyesület szintén birtokvédelmi eljárást indított, arra hivatkozva, hogy a Pro-Mot beadványában maga ismerte el, hogy lezárta a több, mint fél kilométer hosszan elnyúló területet. Noha erre a part menti sávban az országos és a helyi törvények miatt nem lett volna joga.

A jegyző előtt az AFE képviselői tagadták a rongálást, elismerve, hogy bent jártak a lezárt részen, ám a kerítés egy helyen hiányos volt, s ezt korábbi felvételekkel is igazolták. Ráadásul szerintük a Pro-Mot úgy adta el a felparcellázott Aliga II. telkeit, hogy nem jelezte az új tulajdonosoknak a parti sávval kapcsolatos, kötelező vállalását. Azaz, a telkek nem nyúlnak le a tómederig, ahogyan azt a vevők hiszik.

Mindezek alapján a földvári jegyző megállapította, a cég keresete nem a birtoklás tényén alapul, hanem a birtokláshoz való jogon, vagyis az alapeset nem a területhasználatról vagy -birtoklásról szól, hanem a településrendezési szerződésből kialakult jogvita. Utóbbiban azonban a bíróság illetékes, így a jegyző hatáskör híján elutasította a birtokvédelmi kérelmet. Ugyanígy jár az Aliga II. telkeinek egyik új tulajdonosa is, aki egy AFE-taggal szemben indított hasonló eljárást.


Pártüdülőből luxus-komplexum a terv

A hajdani pártüdülő, a Club Aliga területén a Pro-Mot luxusüdülő-komplexumot akar kialakítani, a hajdani pártvezetők nyaralóhelyét, az Aliga II-t pedig felparcellázta és – mint arról a Népszava anno elsőként beszámolt – eladta. A tómederig nyúló, vélhetően a Balaton-part legexkluzívabbnak számító telkeit jellemzően ingatlanfejlesztő-hasznosító cégek vásárolták meg miután a település mellett az állam sem élt elővásárlási jogával, hozzásegítve ezzel a tulajdonos céget több, mint 7 milliárd forintnyi bevételhez.

Ennek keretében magyar katonák mehetnek az afrikai országba - bár az továbbra sem világos, hogy egészen pontosan miért.