;

GVH;Spar;

- Utóvizsgálatot indított a SPAR ellen a GVH

A hatóság arra kíváncsi, a cég maradéktalanul és határidőben végrehajtotta-e a jóvátételi programban önként vállalt kötelezettségeit.

Utóvizsgálat keretében vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. által vállalt kötelezettségek végrehajtását.

A versenyhivatal erről szóló közleménye felidézi, a 2020 decemberében lezárult vizsgálat során a GVH feltárta, hogy a SPAR

  • jogértő beszerzői gyakorlatot alakított ki, valamint visszaélt jelentős piaci erejével;

  • bónuszrendszere pedig indokolatlanul és egyoldalúan írt elő díjakat a beszállítóknak azért, hogy termékeik a bolthálózat polcaira kerülhessenek.

A GVH Versenytanácsa egy összetett, mintegy 1,7 milliárd forintos kötelezettségvállalási program végrehajtását rendelte el a cég számára az eljárás eredményeként. Ennek része volt teljesen új, korábban nem létező munkahelyek létesítése is.

A SPAR vállalta, hogy

  • hat regionális szállítói központot (Győr, Hódmezővásárhely, Nyíregyháza, Pécs, Székesfehérvár, Zalaegerszeg) alakít ki a magyar helyi kistermelő beszállítók értékesítési lehetőségeinek növelésére.

  • a regionális rendszer 90 százalékban új mikro-, kis- és közepes méretű beszállítóknak juttat lehetőségeket.

  • a minőség-audit, a logisztika, a raktározás, és a marketing területén is oktatással segíti a beszállítók tevékenységét.

„A kötelezettségvállalások végrehajtását a nemzeti versenyhatóság minden esetben következetesen és tüzetesen vizsgálja. A GVH ezúton is felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy a határozataiban előírt kötelezettségeket pontosan és maradéktalanul szükséges teljesíteni. Hiányos teljesítés vagy elmaradt igazolás esetén a GVH jelentős bírságot szabhat ki az érintett vállalkozásra” – áll a közleményben.

A SPAR cikkünk megjelenése után juttatta el lapunkhoz is reagálását a GVH közleményére. Kiemelték, hogy „a kötelezettségvállalások végrehajtását a nemzeti versenyhatóság minden esetben megvizsgálja, melynek kapcsán a SPAR együttműködik a GVH-val, igazolja a vállalások teljesítését, ahogy tette ezt a múltban is”. Az áruházlánc 2021-ben indította el Régiók Kincsei elnevezésű programját. 

– A vállalat hat megyei jogú városban, – Székesfehérváron, Zalaegerszegen, Hódmezővásárhelyen, Nyíregyházán, Pécsett és Győrben, valamint – a kötelezettségvállaláson túl – Budapesten is kialakított olyan központokat, ahol magyar mikro- és kisméretű vállalkozások, termelők, kézműves cégek, kis borászatok és sörfőzdék az adott régió számára értékesíteni tudják termékeiket. Mint írták, 23 új munkahelyet hoztak létre, új munkakörökkel. Jelenleg 122 beszállító 533 termékét forgalmazzák, és bár a kötelezettségvállalás tavaly december végén lejárt, a SPAR Magyarország ígérete szerint a továbbiakban is működtetik a kistermelőket támogató programjukat.

Nemrég egyébként az uniós jogba ütközőnek nyilvánította az Európai Unió Bírósága azt a magyar rendelkezést, amely arra kötelezte a magyarországi kereskedőket, hogy bizonyos mezőgazdasági termékeket meghatározott áron és előre meghatározott mennyiségben árusítsanak. Az ítélet éppen a SPAR indítványa alapján született, a holland kereskedelmi lánc a magyar bíróságon támadta meg annak a büntetésnek a jogosságát, amelyet a hatóságok azért róttak ki rá 2023 májusában, mert egyik vidéki üzletében nem találták megfelelőnek néhány árstopos áru raktárkészletét. A magyar bíróság fordult az Európai Bírósághoz.

Úgy tudni, a fékrendszerrel van baj, eddig csak az Egyesült Államokban 80 ezer járművet hívtak vissza, a javítások költségét egymilliárd euróra becsülik. A Bloomberg szerint a gondokat a Continental által szállított hibás alkatrész okozta.