Még a bejelentés előtti órákban is változott a biztosi kollégium összetétele, miután az újra jelölt francia Thierry Breton belső piaci biztos hétfő reggel azonnali hatállyal lemondott a tisztségéről. Lemondólevelében bírálta, hogy Emmanuel Macron francia államfő és von der Leyen alkut kötött a háta mögött, amely szerint Franciaország befolyásosabb pozíciót kaphat az újonnan felálló Európai Bizottságban, ha lecseréli Bretont és mást küld helyette. „Néhány nappal ezelőtt (...) ön arra kérte Franciaországot, hogy vonja vissza a nevemet – személyes okokból, amelyeket egyetlen esetben sem beszélt meg közvetlenül velem –, és politikai kompromisszumként egy állítólag befolyásosabb portfóliót ajánlott fel Franciaország számára” – írta a politikus főnökének. A levél közzétételét követő órákban már meg is született Macron döntése: az új biztosjelölt Stéphane Séjourné ügyvezető külügyminiszter, aki korábban az Újítsuk meg Európát nevű liberális frakciót vezette az EP-ben.
Thierry Breton szerint a bizottsági elnök legfrissebb manővere újabb tanúbizonysága annak, mennyire megkérdőjelezhető módon irányítja a biztosokból álló grémiumot. A francia politikus nem először állítja von der Leyenről, hogy túl kemény kézzel irányítja a Bizottságot, és valószínűleg ez okozta a vesztét.
A váratlan hétfői fejlemény a legutóbbi "incidens”, amely sújtja az új csapat kialakítását.
A leendő biztosokat a 27 kormány jelöli, de von der Leyentől függ, hogy mely országok képviselői milyen tárcát kapnak, és nagy a harc a befolyásos posztokért.
Az elnök több tagállami vezetőre is nyomást gyakorolt, hogy jelöljenek nőket a nemek közötti egyensúly érdekében. Ennek megfelelően Románia és Szlovénia kicserélte a jelöltjét, de az utóbbi véglegesítése még folyamatban van a ljubljanai ellenzék időhúzása miatt.
Az új EB-t az uniós képviselő-testületnek kell jóváhagynia, miután meghallgatta és értékelte a jelöltek felkészültségét. Szinte biztosan lesznek olyanok, akiknek nehéz, ha nem lehetetlen feladat lesz fennmaradni a rostán, köztük emlegetik a jelenlegi és újra jelölt magyar biztost, Várhelyi Olivért. A jelölési folyamat zökkenői, majd a parlamenti vizsgálódás esetleges elhúzódása miatt a biztosi testület november 1-jei beiktatása várhatóan csúszni fog.