Orbán Viktor;Eleni Kounalakis;Kamala Harris;

A két kaliforniai politikus barátsága nem új keletű. Most mindketten nagy célokat tűztek maguk elé: Harrisből könnyen lehet az Egyesült Államok következő elnöke, Kounalakis pedig 2026-ban megpályázza Kalifornia kormányzói tisztségét

- Megszólalt a volt amerikai nagykövet, szerinte Kamala Harris elnökként büszkén magabiztos lesz az Orbán-féle autokratákkal szemben

Eleni Kounalakis elég jól ismeri az amerikai alelnököt és azt a magyar miniszterelnököt is, aki sötét eszközöket használt fel az emberek megalázására és megfélemlítésére.

Boldog vagyok, hogy most az egész ország láthatja azt a Kamalát, akit én évtizedek óta ismerek – mondta három hete, az amerikai Demokrata Párt elnökjelölt-állító konvencióján Eleni Kounalakis kaliforniai alkormányzó, volt budapesti nagykövet. Kettejük kapcsolata még akkor kezdődött, amikor Kounalakis ingatlanfejlesztéssel foglalkozó céget vezetett, a jelenleg  alelnök Harris pedig körzeti ügyész lett San Franciscóban. Barátságukat jellemzi, hogy Harris felhívta és a telefonban énekelve köszöntötte a születésnapján. Mindkét kaliforniai politikusnő magas célokat tűzött maga elé: Harrisből könnyen lehet az Egyesült Államok következő elnöke, Kounalakis pedig már bejelentette, hogy 2026-ban megpályázza az állam kormányzói tisztségét.

A Magyarországon annak idején Barack Obama adminisztrációját képviselő alkormányzó abban a kivételes helyzetben van, hogy Orbán Viktort és Kamala Harrist is ismeri. Azt követően kerestük meg, hogy az elnökjelölti tévévitán Donald Trump Orbán Viktort idézte arról, hogy csak Donald Trump vethet véget az az orosz-ukrán háborúnak, egyben kemény, okos és erős emberként méltatta a magyar miniszterelnököt.

Eleni Kounalakis a Népszavának visszaemlékezett 2010 és 2013 közötti budapesti éveire, amelyek szerinte eredményesek, élményeket adók és egyben nehezek is voltak. Egyrészt lehetőséget nyújtottak a „gazdag és gyönyörű” magyar kultúrában való megmerítkezésre, nagy gondolkodókkal, művészekkel és újítókkal való találkozásokra. Közvetlen szemtanúja volt azonban Orbán Viktor visszatérésének a hatalomba és az „illiberális demokrácia” kiépítésének. Az amerikai nagykövetség az egykori diplomata szerint akkoriban mindent megtett, hogy ellentartson, miközben Orbán Viktor leépítette a fékek és ellensúlyok rendszerét, lerombolta a független és demokratikus intézményeket, így a sajtót, a bíróságokat és az egyetemeket. Ezen túl – emlékezett a volt nagykövet – megfélemlítéssel és befolyásának gyakorlásával a gazdaság magánszektorába is beavatkozott, hogy gazdaggá tegye családját, barátait és belső hatalmi körét. A homofóbia, idegengyűlölet és antiszemitizmus sötét eszközeit használta fel arra, hogy megalázza, megfélemlítse és akarata alá gyűrje az embereket.

Az alkormányzó elítélendőnek tartja, hogy Donald Trump csodálja Orbán Viktort, ami szerinte a trumpista szlogen, a MAGA égisze alatt gyülekező  republikánusok és a világszerte felemelkedőben lévő szélsőjobboldali, tekintélyelvű vezetők veszélyes közeledésének a jele. Ám ennek – folytatta Kounalakis –, nem kell így lennie. Harris szerinte mélyen hisz az olyan alapvető amerikai értékekben, mint a szabadság és a demokrácia, elnökként pedig – jósolta a barát és politikai szövetséges – kemény lesz az orosz agresszió ellenében, emelt fővel fog odaállni az Egyesült Államok európai és világszerte a többi szövetségesei mellé, büszkén magabiztos lesz az Orbán Viktor-féle autokratákkal szemben. 

Nagyon kemény menekültügyi szabályozást vezetnek be, ráadásul a hágai kabinet a parlamentet is ki akarja kapcsolni a témát érintő kérdésekben. Az ellenzék szerint túlment a kormány a jogállamiság határain.