;

Színikritikusok Díja;

Az igazság gyertyái című előadás alkotói három elismerést vihettek haza

- A marosvásárhelyi színház kapta a legtöbb díjat

Az igazság gyertyái című előadás alkotói három elismerést vihettek haza.

Átadták a Színikritikusok díjait kedd este a Trafóban, a legtöbb, azaz négy elismerést a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata vihette haza. Ebből három Az igazság gyertyái című előadás alkotóinak járt: Székely Csaba író szerzeménye lett a legjobb új magyar színpadi szöveg, a legjobb előadás díja Sebestyén Aba rendező nevét dicséri, a produkcióban nyújtott alakításáért B. Fülöp Erzsébet a legjobb női főszereplő díját vehette át. E társulathoz kötődik a legjobb női epizodista díja is, amit Berekméri Katalin kapott a Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadásért. Ennél a kategóriánál mind a három jelölt, azaz a marosvásárhelyi színésznő mellett Mentes Júlia (Extázis, Katona József Színház) és Zsigmond Emőke (Lidércek, Shaxpeare, Delírium, Örkény István Színház) is díjazott lett. A legjobb férfi epizodista Znamenák István (Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza, Örkény István Színház), a legjobb férfi főszereplő Pál András (Oidipusz, Radnóti Miklós Színház).

A legjobb független színházi előadás a Stúdió K-ban látható Prudencia Hart különös kivetkezése (rendező: Kovács D. Dániel) lett, a különdíj is itt landolt: Závada Péter David Greig darabjának fordításáért és az előadás szövegének létrehozásáért kapta meg az elismerést. A legjobb szórakoztató színházi előadás Csárdáskirálynő lett (Nagyváradi Szigligeti Színház, rendező: Novák Eszter), a legjobb rendezésért Kovalik Balázst díjazták (Liliom, Budaörsi Latinovits Színház). A legígéretesebb pályakezdőnek a harmadjára jelölt Major Eriket választották a kritikusok. A legjobb díszletért Devich Botond (Extázis, Katona József Színház), a legjobb jelmezért Szakos Kriszta (Pekingi ősz, Katona József Színház), a legjobb színházi zenéért pedig Kákonyi Árpád (Üvöltő szelek, Benoit Produkció–Szentendrei Teátrum részesült elismerésben.

Négy díjazott neve már a díjátadó előtt ismert volt. A Színházi Kritikusok Céhe életműdíjjal ismerte el Hernyák György vajdasági rendezőt. Az évadokon átívelő, progresszív, társadalmi értelemben is jelentős munkát végző társulatok vagy személyek, illetve ilyen előadások számára adható Jövő díjat a Stereo Akt kapta. A szervezet különdíjjal ismerte el a THEALTER fesztivált. A legjobb gyerek- és ifjúsági színházi előadás az Örkény Színházban bemutatott Klara és a Nap lett.

A gálán a Loupe Színházi Társulás szerepelt, a díjakat meghívott civil szervezetek képviselői – Aujeszky Nóra Ilona és Kunos Zsuzsa (TASZ), Bódis Kriszta (Van Helyed! Alapítvány), Kovács Vera (Utcáról Lakásba Egyesület), L. Ritók Nóra (Igazgyöngy Alapítvány), Sevcsik Anna (Élet. Érzés Egyesület) – adták át. Az életműdíj átadója Hernyák György egykori tanítványa, Molnár G. Nóra színésznő, rendező-koreográfus volt. A kategóriák győztesei ezúttal is csokoládédíjakban részesültek, amelyek idén is a Trita Csokoládé kézműves műhelyéből kerültek ki. 

Mától ismét látható a mozikban – a Filmarchívum és a Pannonia Entertainment 4K-s felújításában – minden idők egyik legnépszerűbb magyar vígjátéka, A tizedes meg a többiek. Vajon meddig koptatható még ez a siker? Csak egy nemzedék számára kultikus mű, vagy a fiatalabbakba is bele tud égni?