Az Európai Bizottság régi-új elnöke bejelentette biztosainak portfolióit. Von der Leyen számos meglepetést okozott, és cserékkel elérte, hogy az Európai Unió meghatározó vezetői ebben a ciklusban elsősorban női politikusok lesznek. Ennél azonban minden európai bizottsági ciklus elején több figyelmet kap a feladatok elosztása, az, hogy melyik tagállam jelöltje milyen súlyú dossziék felelőse lehet. Sokan ezt afféle virtuális versenynek tartják. Ennek megfelelőek az első reakciók is, még akkor is, ha egyelőre nehéz megfelelő politikai kontextusba helyezni a reszortok szétosztását, csoportosítását, átnevezését.
Ritkán fordul elő, ha egyáltalán, hogy egy tagállam és biztosa ugyanazt a portfoliót kapja meg a következő körre is. Ezek alapján nem volt meglepő, hogy Várhelyi Olivér és a bővítési politika nem alkotnak egy párt többé. Inkább az volt a kérdés, milyen dossziét kaphat a magyar kormányfő által ismételten ajánlott biztosjelölt. Az egészségügy és az állatjóllét összekapcsolása első látásra okozhat meglepetést, pedig a világ és a politika is változik.
Az egészségügy kérdése egyre fontosabbá válik, és nem csak a pandémia miatt. Az élet, a „hagyományos politika” számos területét kezdi megérinteni: nem kizárólag Magyar Péter óta tudjuk, hogy bajban van a magyar egészségügy, de talán erre most még több figyelem jut. A budapesti főpolgármesteri kampányban is kiemelt célkitűzéssé vált az életminőség javítása, az élethossz növelése. Budapest főpolgármesterének konkrét célja, hogy a fővárosi polgárok élete öt évvel hosszabbá válhasson.
Egyes kutatások szerint a magyar állampolgárok a kormánnyal szembeni szankciók részeként visszatartott uniós pénzek remélt felszabadítását követően leginkább az egészségügy javítására szánnák a forrásokat. Nem véletlen, hogy a korábbi svéd EU elnökség egyik kiemelt prioritása volt jó néhány olyan, európai dimenziójú kérdés, mint a munkaerő szabad áramlása, illetve az, hogy a munkavállalók betegségének kezelése milyen gondokat okoz ma az Unióban. De ilyen volt a kiemelt betegségek (pl. rákbetegségek) európai kutatásának fontossága is, akárcsak a megelőzés vagy az európai egészségügyi adattér létrehozásának kérdése.
Az Európai Egészségügyi Unió kiépítése már a jövő Európájáról szól, egy olyan Európáról, amelyik valóban többet, kézzelfogható dolgokat tud adni az európai polgároknak a jobb életminőség és egészségesebb élet érdekében. Ez egy igazán szép és felemelő feladat, így az egészségügyi talán fontosabb dosszié ma, mint az elmúlt évek bővítési dossziéja, az EU bővítése nélkül.
Az állatjólét külön megnevezését a biztosi feladatok között pedig nem pusztán állatvédőként és állatmentőként tartom fontosnak. Ez azt mutatja, hogy az új Európai Bizottság kész tovább haladni a zöld és szociális átmenet folyamatán, amit számos más mai probléma (pl. fenntarthatóság, lakhatás, vízügyi reziliencia) biztosi feladattá emelése is igazol. Bár még nem ismert az EB elnökének részletes stratégiai terve a következő öt évről, az új feladatok leosztásából kiolvasható lehet az európai polgárok életminőségét szolgáló elképzelése.
A szerző külpolitikai szakértő.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.