Nemzetgazdasági, nemzetbiztonsági és nemzetstratégiai érdek a gazdasági együttműködés fejlesztése Magyarország és Oroszország között a nemzetközi szankciók által nem érintett területeken, ahogy mindenki más is ezt teszi, csak a többség leginkább titokban bizniszel az oroszokkal - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten az MTI szerint.
Az eseményt a Puskás Arénában tartották, miután az árvíz mára olyan méreteket öltött, hogy az egész delegáció szedte a sátorfáját és átköltözött ide.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a magyar-orosz gazdasági együttműködési bizottság ülését követően arról számolt be, hogy Európában ma rendkívül nehéz idők járnak, a 2015 óta tartó migrációs válság és a 2022-ben kitört ukrajnai háború komoly kihívások elé állította a kontinenst, amelyekre nem sikerült megtalálni a helyes válaszokat.
Ezt követően ismét a blokkosodás veszélyére figyelmeztetett, s azt mondta: „Mi, magyarok azt akarjuk, hogy itt a szomszédban, Ukrajnában a háború mielőbb véget érjen, mi békét akarunk” - szögezte le Szijjártó. Már csak az a kérdés, hogy a stadion nem szakadt-e rá mindeközben, az MTI ugyanis épp az erről szóló beszámoló illusztrációjaként közölt egy grafikát, ami azt mutatja, hogy a Magyarországra való orosz keresedelmi behozatal értéke épp a háború évében, 2022-ben lőtt ki csaknem a háromszorosára (!), a 2021-es 1286,2 milliárd forintról 3626,1 milliárd forintra.
Szijjártó Péter ismét azt mantrázta, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók szerinte nem működnek, ráadásul az európai cégek és országok egy jelentős része bár kerülőúton, de továbbra is fenntartja a gazdasági együttműködését. „Mi sem értünk egyet a szankciókkal, viszont mivel európai jogszabályokban jelennek meg, tiszteletben tartjuk őket természetesen" - mondta, hozzátéve, hogy a kormány akkor szokott vétózni, ha egy adott európai uniós javaslat súlyosan sértené a „nemzeti” érdekeket. „Ugyanakkor a szankciók által nem érintett területeken az a célunk, hogy Magyarország és Oroszország gazdasági együttműködése fejlődjön. Ez a nemzetgazdasági érdekünk, nemzetbiztonsági érdekünk és a nemzetstratégiai érdekünk is” - mondta.
„Itt szeretném kiábrándítani az idealistákat, mivel a helyzet az, hogy Európában mindenki ezt teszi (…) A különbség köztünk és a többiek között általában az, hogy mi őszintén és nyíltan beszélünk is erről a kérdésről. (...) Egész Európa bizniszel az oroszokkal, csak ezt elég sokan letagadják, nekünk erre nincsen szükségünk” - állította a miniszter.