;

Budapest;árvíz;árvízvédelem;Karácsony Gergely;

- Karácsony Gergely: Az árvízi védekezés eddigi legnehezebb napja jön

Ma este emelkedik a legmagasabbra a Duna vízszintje Budapesten. 

Az előrejelzések szerint az idei áradás időszakában ma este emelkedik a legmagasabbra a Duna vízszintje Budapesten. Mindenhol lezárták a csatornazsilipeket, az átemelőtelepeket árvízi üzemmódba állították, elvégezték a szükséges védvonali zárásokat és azok megerősítését - közölte reggeli Facebook-posztjában Karácsony Gergely.

A főpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy az elhúzódó áradás megterheli a gátak és a védművek állapotát, ami növeli a szivárgások kockázatát, ezért a csatornázási művek figyelőszolgálatának munkatársai éjjel-nappal járják a védvonali szakaszokat. Ha bármilyen árvízi jelenséget (pl. buzgárt, fakadó vagy szivárgó vizet) észlelnek, azonnal riasztják a készenléti egységeket. 

A vízművek munkatársai folyamatosan ellenőrzik a vízbázisokat is, és ellátják a kutak védelmét, és lényegesen több ivóvízminőségi vizsgálatot végeznek, hogy továbbra is biztosítsák a lakosság számára a zavartalan és biztonságos ivóvíz ellátást - tette hozzá.

Turistalátványosság is az árvíz – levonulását még sokáig lehet nézni

A Batthyány téren pénteken befejezte a BKV a védművek építését, de be kellett avatkozni a Margit híd környékén is,ami hatással van a közösségi közlekedésre. A BKK folyamatosan tájékoztat a változásokról, az esetlegesen kieső járatok pótlására növeli a kapacitásokat a zavartalanul üzemelő forgalmas szakaszokon.

Karácsony Gergely arra kér a budapestieket, hogy a közúti forgalomban, ha tehetik, adjanak elsőbbséget a csatornázási művek és a vízművek járműveinek, és újra azt kéri mindenkitől, legyen óvatos az erős sodrású áradás közelében. 

832 centiméternél fog tetőzni a Duna

Fővárosi Vízművek tájékoztatása szerint reggel 7 órakor éri el a legmagasabb szintet az árvíz: 832 centiméternél fog tetőzni, és egészen délután 1 óráig ott is marad. Majd lassan, centiről centire kezd apadni.

Sokkal nagyobb árvizek lesznek. A vízügyi intézményrendszer aggasztóbb helyzetben van, mint a védművek – véli Droppa György, a Duna Kör és az Ister Kelet-Európai Környezetvédelmi Kutatóintézet volt vezetője. Szerinte valószínűleg szükség lenne egy csatornára, amelyik összeköti a Dunát és a Tiszát, kár, hogy az, ami ma a vízügyben történik, jó esetben a XIX. század ismeretszintjét képviseli. Interjú.