Federico García Lorca;Cervantes Intézet;Beatriz Ruibal;Juan Ramón Jiménez;María Zambrano;

A spanyol kultúra meghatározó szereplői idéződnek meg

- Minket figyelő tárgyak

Az elmúlás tárgyakon keresztül való ábrázolását mutatja Beatriz Ruibal elismert vizuális művész és filmrendező tárlata a budapesti Cervantes Intézetben. 

Beatriz Ruibal nem ismeretlen a nemzetközi művészeti színtéren. Műveit olyan rangos helyszíneken állították ki, mint a római Spanyol Királyi Akadémia vagy a havannai Nemzeti Szépművészeti Múzeum. Egyedülálló stílusa a személyes élmények és a tágabb kulturális kontextus összefonódásában gyökerezik.

Beatriz Ruibal édesanyja 2010-ben hunyt el. A házát lezárták, és a művész is a lezárásra törekedett. Elhatárolódva a valóság légüres fájdalmától, anyja otthonában tett utolsó látogatásai során olyan tárgyait fotózta le, melyekben jelenlétét érezte. Képekbe zárta őt, a tárgyiból visszatükröződő, veszteséggel átitatott emlékeket. Ebből született a Madre (Anya) fotósorozat, amely Ruibal melankolikus visszhangot idéző konceptuális szándékát megalapozta.

Ennek az alkotásnak a csírájából nőtt a most részben itthon is megtekinthető Leltár, amely már a személyes érzelmi viszonyon túlmutat, a kulturális, történelmi és kollektív emlékezetbe nyúl vissza. A Spanyol irodalom, filozófia és filmművészet prominens alakjait, többek között Federico García Lorcát a XX. századi spanyol költészet és drámairodalom egyik legnagyobb alakját, Juan Ramón Jiménez-t, a Nobel-díjas spanyol költőt vagy María Zambrano neves filozófust és esszéistát idézi közénk szuggesztív tárgyaikon keresztül. Szervező elem mindannyiuk fasizmus elleni küzdelme, a háború és az igazságért folytatott harc, melyek lenyomatai a zsigeri ellenállásnak otthont adó miliő darabjaiban érhető tetten.

A szinte portréfotó sorozatnak nevezhető alkotás a spanyol értelmiségiek törékeny emlékére a személyes kis kincseik, ruháik, eszközeik metaforájával reflektál. A Leltár lelkét Ruibal close-upjai fotográfiai szubjektummá alakítják, teret adva egyéni olvasatoknak, a látogatók személyes viszonyulásának a történelemhez. Fájó, mégis gyönyörű vágyat ébreszt arra, hogy megismerjük az apró rózsaszín kréta, vagy a malachitból készült levélbontó kés tulajdonosát.

A képek melletti rövid szövegek keretet adnak az emlékezésnek, a tárlatot igényes ismeretterjesztő réteggel mélyítve. Ablakot tárva a spanyol kultúra és történelem egy meghatározó korszakára. 

Infó: Beatriz Ruibal: Leltár. Budapesti Cervantes Intézet. Nyitva: október 30-ig

Darvasi László nemcsak felnőtteknek szokott beszélni a könyveiről, de alsó osztályos gyerekeknek is tart előadást. Például arról, hogy mit jelent az irodalom vagy a regény. Ezúttal mi is elkísértük a szerzőt Martfűre két előadására.