népirtás;Svájc;holodomor;

Holodomor-emlékmű Bilopilliában, Ukrajnában

- Népirtásnak nyilvánította a svájci parlament a holodomort

 Oroszország máig tagadja, hogy az Ukrajnában pusztító 1932-1933-as nagy éhínség szándékos népirtás volt.

A svájci parlament alsóháza kedden népirtásnak ismerte el az Ukrajnában pusztító 1932-1933-as nagy éhínséget, azaz a holodomort. A törvényhozás  honlapjára feltett közlemény szerint a nyilatkozatot 123 szavazattal fogadták el, 58 képviselő volt ellene, heten pedig tartózkodtak. A dokumentum szövege szerint négymillió ukrán, mintegy kétmillió kazah és több százezer orosz halt meg Ukrajnában éhínségben 1932-1933-ban. „A nemzeti tanács népirtásnak ismeri el azokat az egyértelműen szisztematikus, tömeges és szándékos éheztetéssel felérő cselekményeket, amelyeket azzal a szándékkal követtek el, hogy egy nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoportot egészben vagy részben elpusztítsanak” - idézett a nyilatkozatból a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál.

"Ez valóban történelmi döntés, és ez egy rendkívül fontos lépés a történelmi igazságosság helyreállítására és több millió ártatlan áldozat emlékének megőrzésére" - reagált Ruszlan Sztefancsuk ukrán házelnök a svájci döntésre a Facebookon.

A holodomort az ukrán nép elleni népirtásként ismerte el a világ mintegy harminc országának parlamentje, valamint az Európai Parlament és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése. A magyar Országgyűlés 2003. november 24-én fogadott el az 1932-33-as ukrajnai éhínségnek emléket állító határozatot. Oroszország máig tagadja, hogy a holodomor szándékos népirtás volt.

A német szociáldemokratáknál javult ugyan a hangulat a vasárnapi brandenburgi győzelem után, de a liberális FDP máris a berlini kormány felrobbantásával fenyeget.