Erasmus-ösztöndíj;Pannónia;

- Világhódítók

Augusztusban több mint 200, szeptemberben több mint 500 magyar hallgató csatlakozott a “modellváltó”, vagyis a fideszes közalapítványokhoz kiszervezett egyetemekről a kormány által létrehozott Pannónia csereprogramhoz, hogy ösztöndíjjal tanulhassanak külföldi egyetemeken - írta meg a Népszava csütörtökön. Pénteken Varga-Bajusz Veronika felsőoktatási államtitkár közölte: az őszi félév során már 1600-ra emelkedik a pannóniás diákok száma, akik elindulnak „világhódító” útjukra.

Mindezzel nem lenne semmi baj, ha nem tudnánk, hogy a Pannónia programot azért kellett elindítani a magyar adófizetők pénzéből (10 milliárd forintból), mert az EU Tanácsa kizárta a fideszes körökbe kiszervezett magyar egyetemeket az uniós finanszírozású, összesen több mint 26 milliárd eurós (mintegy 10 326 milliárd forint) költségvetésű Erasmus csereprogramból. Felismerték ugyanis, hogy az Orbán-kormányhoz közel álló, az egyetemek irányító testületeibe bekerült üzletemberek a felsőoktatáshoz kevéssé, ám ahhoz nagyon is jól értenek, hogyan kell a hatalomhoz dörgölőzésből hasznot húzni, csinos profitra szert tenni – a magyar emberek, akár fiatal egyetemisták kárára.

A nem-modellváltó egyetemek (egyházi, magán és néhány, még állami fenntartásban maradt intézmény) hallgatóinak továbbra is elérhető az Erasmus. A felsőoktatási államtitkártól tudhattuk meg azt is: idén ősszel nagyságrendileg 750 magyar hallgató tanulhat külföldön Erasmussal. Szerinte ez azt jelzi, hogy a Pannónia program sikeres, mert azt több hallgató választotta (mintha lett volna más lehetőségük). Az államtitkár arra nem tért ki, hogy 2023-ban még több mint 9600-an vettek részt az Erasmus programban Magyarországról.

Vagyis amit sikerként emlegetnek, valójában azt jelenti: idén több ezer magyar fiatalt fosztottak meg attól, hogy “világhódító útra” indulhassanak.  

Civil beszéd