szentmise;Belgium;Ferenc pápa;Leuven-i Egyetem;nők szerepe;

- Felszínre tört a feszültség a pápa belgiumi látogatásán

Más hangulatú volt Ferenc pápa csütörtökön kezdődött és vasárnap zárult luxemburgi, illetve belgiumi látogatása, mint délkelet-ázsiai vizitje szeptember első felében. Miközben ugyanis – különösen a katolikus többségű Kelet-Timorban, vagy Pápua Új-Guineában – ünnepléssel részesítették a katolikus egyházfőt, Belgiumban bírálatokat is megfogalmaztak. A pápának a Leuveni Katolikus Egyetemen való fellépése rámutatott arra, hogy Európa sok országában igen lassúnak tartják a reformokat a katolikus egyházban, s a családot érintő kérdésekben egyre nagyobb a szakadék az európai hívők és a Szentszék álláspontja között.

A pápa az egyetem hallgatói előtt elmondott beszédében egyebek mellett azt mondta, a környezetszennyezés „a hatalmasok arrogáns közönyéből” fakad, akik „mindig a gazdasági előnyöket helyezik előtérbe”. „Amíg a piac marad az első, addig közös otthonunk igazságtalanságtól szenved. Az ajándék szépsége felelősséget követel tőlünk: vendégek vagyunk, nem kényurak!” – hangoztatta a pápa. Beszélt a nők szerepéről is. „A nő és a férfi személyek, nem egyének; kezdettől fogva arra kaptak meghívást, hogy szeressenek és szeretve legyenek. Ez a hivatásuk, mely egyben küldetés. És ebből fakad szerepük is a társadalomban és az egyházban…” Megjegyezte, a nőket nőiesség jellemzi, amit nem ideológiák határoznak meg. „A méltóságot pedig egy eredeti törvény biztosítja, amely nem papírra, hanem a testbe van írva. A méltóságot semmilyen emberi törvény nem adhat vagy vehet el." Később így folytatta: „Ne feledjük, hogy a nő az üdvesemény középpontjában áll. A nő termékeny befogadás, gondoskodás, éltető odaadás. Ezért a nő fontosabb a férfinál, de helytelen, amikor a nő férfi akar lenni”.

Bár a pápa beszédét ovációval fogadták a jelenlévők, röviddel az egyházfő távozása után az egyetem közleményt adott ki, amely deklarálta, hogy komoly nézeteltérés van a nők szerepéről a pápa és a felsőoktatási intézmény véleményét illetően. Az intézmény „értetlenségét és egyet nem értését” fejezte ki azzal kapcsolatban, ahogyan Ferenc pápa vélekedik a nők szerepéről az egyházban és a társadalomban. A pápa szavai a nők természetéről "determinisztikus és redukcionista álláspontok", amelyektől az egyetem elhatárolódik.

A nyilatkozat így folytatódik: „A Leuveni Katolikus Egyetem befogadó intézmény, és elkötelezett a szexista és szexuális erőszak elleni küzdelem mellett. Hangsúlyozza azt a vágyát, hogy minden ember benne és a társadalomban fejlődhessen és sikeres legyen, származástól, nemi identitástól vagy szexuális irányultságtól függetlenül. Felszólítja az egyházat, ugyanezt az utat kövesse, megkülönböztetés nélkül.” A nyilatkozat kimondja, az egyetem egyetért a pápa más kijelentéseivel is, például a klímavédelemmel vagy a vallással, mint hatalmi eszközzel szemben.

Françoise Smets igazgató a dpa hírügynökségnek elmondta, tény, hogy a férfiak is gondoskodhatnak a családról. – A nőknek képesnek kell lenniük arra, hogy a gondoskodáson túl felelősséget vállaljanak.

A 22 éves Valentine Hendrix, a nemzetközi kapcsolatok mesterszakos hallgatója úgy nyilatkozott: – Csalódottak vagyunk. A nők helyzete egyre rosszabb, a pápa a pálya szélén hagy minket, megdöbbentünk azon, amit a nők társadalomban betöltött szerepéről mondott. Termékeny, házastársi szerepről, anyaságról beszél, pontosan ez az, amitől emancipálni akarjuk magunkat, és amiből ki akarunk lépni. A pápa rendkívül fontos alakja a világnak, reméltük, hogy előre tudja vinni a diskurzust, ami nem így történt.

Természetesen a belgiumi vizitnek voltak ennél szebb pillanatai is. Nagy meglepetést keltett, amikor az egyházfő szombaton este feltűnt a Hope Happening nevű nemzetközi ifjúsági rendezvényen, s köszöntötte a mintegy hatezer jelenlévő fiatalt. Ferenc pápa arra szólította fel a fiatalokat, hogy imádkozzanak embertársaikért és segítsék őket.

Fontos beszédet mondott a pápa pénteken, a brüsszeli Laken kastélyban tett látogatása során. Beszélt a katolikus papság által elkövetett számos visszaélésről, azokról a "fájdalmas tanúságtételekről", amelyeket a gyermekkorukban bántalmazottaknak kellett átélniük. A pápa rámutatott arra, világszerte kiterjedt programot hajtanak végre annak érdekében, hogy megakadályozzák az újabb visszaéléseket a római katolikus egyházon belül. A pápa ezután eltért az előkészített szövegtől, és azt mondta: "A kiskorúakkal szembeni visszaélés szégyen. Bocsánatot kell kérnünk, és keresztény alázattal kell megoldanunk ezt a kérdést. Egy eset is elég ahhoz, hogy szégyelljük magunkat. Nekünk, mint egyháznak, bocsánatot kell kérnünk. Ez a mi szégyenünk és megaláztatásunk."

Mintegy 40 ezren vettek részt a pápa vasárnap délelőtt, a brüsszeli Baudouin Stadionban tartott szentmiséjén. Ismét elítélte a papok által elkövetett szexuális visszaéléseket. Szavait hangos tapssal fogadták a jelenlévők. Ferenc pápa a déli Úrangyala imádság után tért vissza Rómába.

Az Európai Parlament (EP) vezető testülete, az elnökből és a frakcióvezetőkből álló Elnökök Értekezlete szerdán dönt a 26 európai biztosjelölt meghallgatásának az időpontjáról. Az időzítéstől függ, hogy mikor léphet hivatalba a következő Európai Bizottság (EB), amit egyelőre mindenki december elsejére jósol.