Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szeptemberben elindította a Paks II. Zrt. frissített előzetes biztonsági jelentése felülvizsgálatának lezárási eljárását – közölték lapunk megkeresésére a hatóságnál. Vizsgálati határidejük 120 nap. Ezt más szakértők úgy értelmezik, hogy a már vagy egy évtizedes csúszást mutató, magyar-orosz presztízsberuházás előkészületei után, az idei év végén vagy a jövő év elején, hatósági pecsét kerülhet a nukleáris blokkok tényleges kivitelezésének megkezdésére is. Az engedély alapvetően az atomerőmű-építkezések nemzetközi szabványok szerinti indulásának számító „első betonöntést” teszi lehetővé. Bár utóbbit az ügyért felelős Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter rendületlenül ez év végére ígéri, szakértők szerint arra egy akár 2025 előtt kiadott hatósági engedély esetén is legfeljebb kapkodva, propagandaokokból kerülhetne sor.
Ahhoz képest, hogy kivitelezésre megkötött, 2014. eleji Orbán-Putyin-megállapodás aláírásakor Lázár János akkori kancelláriaminiszter az első blokk átadását még tavalyra ígérte, a 12,5 milliárd eurós – mai áron, kamatok nélkül, 5 ezer milliárd forintos –, kétblokkos terv legfontosabb, úgynevezett létesítési engedélykérelmét az állami Paks II. Zrt. csak 2020. közepén nyújtotta be az OAH-hoz. Bár az Orbán-kormány ezért csak az elhúzódó brüsszeli engedélyezést ostorozta, a tényleges okokat szőrmentén saját szakértőik is a beérkező orosz tervek alacsony színvonalában jelölték meg. A beadvány egyik legfontosabb, önmagában több tízezer oldalas fejezete az előzetes biztonsági jelentés. Ez foglalja össze a beruházás minden, a nukleáris biztonságot érintő elemét. Bár a hatóság, a törvényi határidők jogszerű meghosszabbításával, 2022. augusztusában kiadta a létesítési engedélyt, Perger András, a Greenpeace klíma- és energiakampányvezetője már akkor felhívta a figyelmünket, hogy az irat „visszatartási pontja” szerint a kérelembe foglalt, előzetes biztonsági jelentést nem fogadták el és abból újat kértek. Bár az engedély alapján az előkészületek folytatódhattak, a tényleges indulást jelentő „első betonöntés” az előzetes biztonsági jelentés elfogadását igényli.
Bár az OAH a létesítési engedélyben a frissítendő biztonsági jelentés vizsgálatára 120 napot előlegezett meg magának, illetve a hatóság későbbi tájékoztatása szerint a zrt. 2022. novemberében benyújtotta az új változatot, az azóta eltelt közel hétszáz nap során, a visszatérő sajtómegkeresésekre az OAH lényegében azt ismételte meg, hogy a vizsgálat zajlik. Bár a jelek szerint ezt az eljárást újabb határidők nem kötötték, az Orbán-Putyin-kormány merev propagandagépezetére jellemző módon eme "apróság" az elmúlt éveknek a beruházás töretlen előrehaladásáról szóló külügyminiszteri jelentéseiben sosem kapott helyet. Sőt, Szijjártó Péter, idén februárban, zavarba ejtő módon, úgy fogalmazott, hogy „az OAH már kiadott minden szükséges engedélyt a most zajló és a küszöbön álló munkák tekintetében”.
A Paks II az előzetes biztonsági jelentést felülvizsgálta, majd a frissített iratanyagot több csomagban nyújtotta be az OAH-hoz – vázolta az előzményeket lapunknak küldött mostani levelében a hatóság. A nukleáris biztonsági és jogszabályi értékelések nyomán a cégtől további kiegészítéseket és javításokat kértek. 2024 szeptemberében hivatalból közigazgatási hatósági eljárást indítottak a hatósági felülvizsgálat lezárására, amiről tájékoztatták az engedélyest. Az eljárás ügyintézési időtartama 120 nap – írták.
Lapunk számításai szerint ez alapján, szeptember 1-től számítva, az eljárás akár december 30-ig is befejeződhet. Későbbi kezdő időpont viszont már jövő évi határozatot feltételez. Bár a hivatal ez idő alatt bármikor dönthet, a kiemelt vizsgálatok eddig gyakorta az utolsó pillanatig tartottak.
Az eljárás lezárása az általunk megkérdezett szakértők egyöntetű véleménye szerint arra utal, hogy a Paks II eljövendő nukleáris biztonságára vonatkozó iratanyagok most, négy évvel első benyújtásuk után érték el egyáltalán a minősíthetőség szintjét.
Ennek okát forrásaink változatlanul az orosz tervek alacsony színvonalában látják. Bár a kulcsrakész átadást vállaló, orosz állami Roszatom a világ legnagyobb nukleáris gyártója, az általuk megszokott térségekhez képest a – Magyarországon is érvényes – uniós követelmények jóval szigorúbbak. Bár az OAH további feltételeket is szabhat, visszautasításra senki nem számít.
Az előkészítő munkálatok jelen, Szijjártó Péter rendszeres tudósításai alapján szinte heti részletességgel követhető állásából hozzáértők arra következtetnek, hogy azok az idei „első betonöntést” akkor se tennék lehetővé, ha az OAH holnap kiadná a szóban forgó engedélyt. Kapcsolódó érdeklődésünkre keddig sem a külgazdasági és külügyi tárcától, sem a Paks II. Zrt.-től nem kaptunk választ.
Itt egy gyanús törvénymódosítás, az Orbán-kormány elvonja a nukleáris hatóságtól a sugárzás elleni védőeszközök forgalmazásának engedélyezését és minősítését