elemzés;EU-elnökség;Magyarország;Európai Parlament;Orbán Viktor;Horn Gábor;Ágh Attila;

A magyar kormányfőnek kiabálnak a politikusok. A hangulat kicsit focimeccsre emlékeztetett

- Ágh Attila: Az Európai Parlamentben történtek jelentősen gyengítették az Orbán-kormány pozícióit

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány vezetője ezt nem látja egyértelműnek.

Hivatalos programban olyan kemény szavakkal és kifejezésekkel előadott kormánykritikát, amit Orbán Viktor kapott, még nem látott az Európai Unió története – értékelte Ágh Attila politológus az Európai Parlamentben szerdán elhangzottakat.

Ágh Attila felidézte, hogy Orbán előző nap nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, ahol igyekezett nyugodt, higgadt, több évtizedes európai tapasztalattal bíró politikusként viselkedni, aki a legrázósabb kérdéseket is képes megválaszolni. Próbált kedélyes lenni. Másnap, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, amely elvileg a féléves magyar uniós elnökség programbemutatója volt, egészen más arcát mutatta. 

A politológus szerint Orbán harcolni ment az EP-be, konfrontálódni akart az EU-val.

A programbemutató átfordult Magyarországról szóló vitává. A felszólalások, kérdések és reagálások nyolcvan százaléka Orbán személyéről és a mai magyar helyzetről szólt – állapította meg Ágh Attila. A közel négy órán keresztül tartó esemény egyfajta szavazás volt a magyarországi állapotokról. A hangulat kicsit futballmeccsre emlékeztetett. A fideszes miniszterelnök támogatói időnként felállva, tapsolva, kiabálva üdvözölték Orbán szavait, a másik oldal ugyanilyen heves érzelmekkel fejezte ki egyetértését a kritikusokkal.

A politikai nyelvezete tehát gyökeresen megváltozott, a résztvevők órákon keresztül kiabáltak egymással. A korábbi hasonló rendezvényekhez képest ez éles fordulatnak nevezhető. Jellemzően nem Európa jövője, a magyar elnökség programja, vagy az elnökségből hátralévő két hónap volt a téma, hanem az, hogy mi vár Orbánra és Magyarországra, hogyan állítható vissza a magyar demokrácia – összegzett Ágh Attila, aki úgy látja, jelentősen gyengültek az Orbán-kormány pozíciói. 

A túlnyomó többség ugyanis nem csupán bírálatokat mondott, hanem azt is nyilvánvalóvá tette: elkezdődött egy folyamat a fideszes kormány megfékezésére.

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány vezetője nem látja egyértelműnek, hogy jelentősen gyengültek volna az Orbán-kormány pozíciói. Szerinte új helyzet állt elő: Orbánnak lett egy vele szimpatizáló – igaz, jórészt vállalhatatlan szélsőjobboldali figurákból álló – közönsége az Európai Parlamentben. Bár a többség távolról sem az ő oldalán áll, nincs egyedül. Ez fontos különbség az eddigi strasbourgi szerepléseihez képest, és nem feltétlenül gyengülést jelez.

Ugyanakkor az is biztos – folytatta –, hogy ilyen sok kemény, olykor már a durvaság határát súroló megjegyzést rég lehetett hallani a fideszes miniszterelnökről. A magyar parlamentben sem ebben a hangnemben beszélnek Orbánról, amit máskülönben Horn Gábor az ellenzék szempontjából sajnálatosnak tart.

Jól látszott, hogy most már az EP-ben – sőt: az Európai Bizottságban is – pontosan tudják, kivel állnak szemben.

A lehetséges belpolitikai következményeket illetően a Republikon Alapítvány vezetője nem számít döntő változásra. A strasbourgi események hatására legalábbis aligha fognak eltántorodni a Fidesztől a kormánypárti szavazók. Az viszont könnyen elképzelhető, hogy az ellenzéki oldalon erősödni fog az Orbán-ellenes elkötelezettség. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke ezúttal is jól használta ki a rendelkezésére álló lehetőséget – tette hozzá –, öt percbe belesűrítette mindazt, amit az orbáni világról gondol. Utána sokan az ő felszólalásához csatlakoztak. Magyar emlékezetes kijelentést tett, amikor Orbánnak címezve, a kormány bukására utalva közölte: „Mindketten tudjuk, hogy vége van!”

Ezzel szemben a fideszes hozzászólók Horn Gábor szerint nagyon rosszul szerepeltek: Deutsch Tamással az élen végtelenül személyeskedő, kicsinyes szövegeket adtak elő, ahelyett, hogy próbálták volna Orbán mondandóját erősíteni. Végül Orbán is átvette ezt a stílust, „lement kutyába”. A fideszes gépezet megint akadozott – fogalmazott.

Orbán Viktor kifogásolta, hogy a plenáris ülésen nem a magyar elnökség programjáról folyt a vita – jegyezte meg Horn Gábor. Ebben van valami. Csak az a baj, hogy Orbán ma már az EU egyik alapvető problémája. Azért arról folyt a vita, amiről folyt, mert Orbán és társai azon dolgoznak, hogy működésképtelenné tegyék az Európai Uniót, szétverjék a katonai, politikai és gazdasági problémákat megoldani képes, együttműködő közösséget. Orbán maga is mondja, hogy fő ellensége „Brüsszel”, amit, persze, a hangzatos szónoklatai ellenére nem tud elfoglalni. Horn Gábor hangsúlyozta: látni kell, a 2019-es és a 2024-es EP-választáson is egyértelműen kiderült, hogy az EU-ban nagyon nagy többsége van annak a világnak, ami nem Orbán világa.

23:30 és hajnali 4:30 között senki ne tervezzen ott átkelni.