halasztás;tárgyalás;Kölcsey Ferenc Gimnázium;tanárper;

- Kirúgott kölcseys tanárok pere: elhalasztották az ítélet kihirdetését

Pénteken folytatódott a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok pere, s bár a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma az elsőfokú határozat kihirdetését tervezte, erre végül nem került sor.

A pénteki tárgyalást Boda Zoltán tanácselnök vezette, miután a Kölcseys tanárok ügyét eddig tárgyaló Halász Krisztián bíró más feladatokat kapott.

– Nehéz helyzetben vagyok, csak most kaptam meg ezt az ügyet. De már nincs hova halasztani – mondta Boda Zoltán, miután november 8-ára halasztotta a határozat kihirdetését. A per 2023 elején indult, s bár az előző bíró már idén júniusban ítélethirdetést várt, a pénteki nap előtt májusban volt legutóbb érdemi tárgyalás. A Kölcseyből összesen öt tanárt rúgott ki a Belső-Pesti Tankerületi Központ – köztük a Tanítanék Mozgalom két tagját, Törley Katalint és Palya Tamást –, miután többször polgári engedetlenségi akciókkal hívták fel a figyelmet a közoktatás problémáira, és hivatalosan nem tartották meg az óráikat.

A pedagógusok ügyvédje, Tóth Balázs a tárgyaláson elmondta, a tanárok már nem kérik jogviszonyuk visszaállítását, mert elbocsátásuk óta szakmailag új életet kezdtek. Amit kérnek, az a több évtizedes munkájukért járó végkielégítés és a felmentési idejükre járó illetmény, amelyeket nem kaptak meg. Továbbá hátrányos megkülönböztetésért járó sérelemdíjat is szeretnének, mert az ügyvéd szerint mindmáig nem derült ki egyértelműen, miért pont az érintett öt pedagógust rúgták ki, amikor ennél jóval többen engedetlenkedtek az iskolában.

Tóth Balázs záróbeszédében arról is beszélt,

az ügy túlmutat önmagán, mert nemcsak egy munkajogi vita, hanem az alapvető polgári szabadságjogokról, illetve azok megsértéséről szól.

Felidézte a Kölcsey korábbi igazgatójának, Fazekas Csaba tanúvallomásában elhangzottakat, melyek szerint a tanárok kirúgása nagyobb kárt okozott, több tanóra maradt el utána, mint korábban a polgári engedetlenség miatt.

A tankerület jogi képviselője, Szikora Gábor ellenben úgy látja, ez egy egyszerű munkaügyi jogvita, szerinte bármely más munkáltató hasonlóan járna el, ha a dolgozók akár csak egy napra is megtagadnák a munkavégzést.

– A tiltakozásnak vannak törvényes módjai, akik ezt választották, őket soha semmilyen hátrány nem érte

– mondta. Azt visszautasította, hogy a tankerület döntése arra irányult volna, hogy a Tanítanék Mozgalom ismert képviselőit távolítsák el az iskolából.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ az ügyben belső vizsgálatot folytat.