anyaság;családmodell;apaság;ARC kiállítás;

- „Anya vagy, ne panaszkodj!” – Az anyaság magánya

„Anya vagy, ne panaszkodj!” – ezt a címet viseli az ARC kiállítás alkotása, amelynél a Mi Hazánk már kétszer demonstrált, előbb Dúró Dóra ragasztotta át az őszinte szavakat cukorszirupos bájolgással, majd Novák Elődék kerítették körbe közhelyes szlogenekkel az általuk „családellenesnek” titulált plakátot. Nem értették meg a plakát lényegét, vagy csak saját politikai üzeneteik terjesztésére próbálták túszul ejteni azt. Ha beszélünk az anyaság nehézségeiről, azért nem kell sem az alkotónak, sem a szintén felszólított újbudai polgármesternek „bocsánatot kérnie”. Nem ettől születik évről évre kevesebb gyerek (nem is csak nálunk, minden elöregedő társadalomban), és leginkább az a családellenes, ha ezekről hallgatni kell. Amiről nem beszélünk, attól még létezik, és ha tabusítjuk erről az érzékeny időszakról folyó közbeszédet, azzal csak azt érjük el, hogy egyre többen érzik magukat elnémítva, érvénytelenítve, láthatatlannak.

Ma egy gyeden lévő édesanya, akinek a párja dolgozik, átlagosan napi 8-9 órát tölt egyedül. Senki sem készíti fel őt erre, ahogy saját identitásának részbeni elvesztésére, átalakulására sem. A kongó csendre, amit csak a babasírás szakít meg olykor, ha feladat van. A négy fal közötti életre, ami még a napi bevásárlókörutakkal vagy babakocsis sétákkal is egyre nehezebben viselhető, főleg éveken át. Szerencsések a nagyvárosban élők, akik idővel a baba-mama jógától a ringatókig számos program közül válogathatnak, másoknak a következő évekre a játszótér lesz a szociális életük legfőbb színtere.

„Én nem gondoltam volna, hogy mostanra a hagyományos családmodellben fogok élni, de a párom nyolc órában dolgozik, reggel elmegy, este jön. Ez rémes neki, hogy ennyit látja a gyereket, rémes nekem, ha nem szervezem szét magam, hogy kimenjek, és emberekkel találkozzak” – csengenek a fülembe Raubinek Lili táncos-koreográfus mondatai, akinél nyáron jártam riporton, az otthonában. Ugyanígy senki nem készít fel minket a drasztikus fizikai változásokra sem, amikről az akkor pár hónapos Rézi anyukája őszintén vallott: „még nem fogytam vissza, a hasizmom teljesen szétnyílt, nagyon fura most ez a nagy cici és a bendő. Korábban sosem volt gondom a testképemmel, most viszont még nem sikerült »visszakerülnöm a saját testembe«”. A „testenkívüliség” érzésének számos oka lehet, a szülési traumáktól a várandósság maradandó külső-belső nyomaiig. Ebben is változatos a szórás, van aki méhsüllyedéssel, más inkontinenciával küzd, vagy a gátmetszés megnehezíti a szexuális életének újraindítását, más megússza azzal, hogy két számot nő a láb- meg a ruhamérete. Persze, azt is időbe telik feldolgozni és elengedni, hogy az egy testből kettő lett.

Keczeli-Strausz Éva „Anya vagy, ne panaszkodj!” című plakátja a 2024-es ARC-kiállításról

Az ARC-plakáton felsorolt kiharapott mellbimbó, begyulladt csukló, fájó mellek és az aranyér csak néhány példa az anyák ezreit érintő változatos bajok közül. (Cikkünkhöz megkerestük Keczeli-Strausz Évát, a plakát alkotóját is, aki azt válaszolta, ő már megtette rajz formájában, hogy elmondta a véleményét, ezért nem nyilatkozik most. Annak örül, hogy fókusz került a témájára, és ha az alkotása megnyerné a közönségszavazást, talán megszólal az ügyben. Mi már szavaztunk – a szerk.). Ami senkit nem kímél, az az állandó kimerültség és az időnként delíriumba hajló kialvatlanság, mert a saját alapvető szükségleteink, úgymint evés, alvás, tisztálkodás mindig hátrébb sorolódnak a gyerekéhez képest. Előfordulhat az ingerhiányból fakadó lehangoltság (súlyosabb esetben szülés utáni depresszió), ami miatt még bűntudatot is érezhetünk, és igen, megjelenik a lebutulás is. A tudat beszűkül, a hasonló helyzetben lévőkkel még legalább meg lehet osztani a napi problémákat, a világ többi része már süket rá. „Hiszen ezt akartad, anya lettél, hát nem vagy boldog?” – halljuk olykor kimondva, olykor magunkban feltéve a kérdést.

Minden idők jelenlegi magyar miniszterelnöke a 21. század egyik legrafináltabb bűnözőjeként fog bevonulni a társadalmi részvétellel súlyosbított nemzetközi kriminalisztika-történetbe.