Orbán Viktor;gazdasági növekedés;kihelyezett frakcióülés;

- Orbán Viktor a hanyatló Nyugatról elmélkedett az esztergomi frakcióülésen, majd előadta, hogyan kell bedurrantani a magyar gazdaságot

A békepárti miniszterelnök készen áll a harcra.

Gazdasági programot hirdetett a miniszterelnök a Fidesz-KDNP kihelyezett, esztergomi frakcióülésén - tudta meg a Magyar Nemzet

Orbán Viktor úgy látja, a világ a járvány és a háború kitörése óta gyökeresen megváltozott. Ha ezt egyszerűen akarjuk a gazdaságban leírni, akkor azt tudjuk mondani: a Kelet fel-, a Nyugat pedig lefelé tart. Véleménye szerint maximum tíz év, és a legeket a világgazdaságban mind Keleten fogják sorolni. Azt hangoztatta, Brüsszel és a nyugati világ erre a helyzetre úgy válaszolt, hogy gazdasági hidegháborút hirdetett, amiből Magyarország szeretne kimaradni, mivel ez „nem jó”. Kijelentette, csak azt szabad átvenni nyugatról és keletről, ami hasznos és észszerű, s el kell utasítani mindent, ami árthat a magyaroknak. Egyben megismételte az úgynevezett „gazdasági semlegesség” fontosságát, mivel szerinte hazánk csak így lehet sikeres - többek közt elérni az Európai Unió átlagát meghaladó gazdasági növekedést. 

A „gazdasági semlegesség” politikájával a magyar gazdaság növekedési ütemét a három és hat százalék közötti sávba tudják emelni, és az új gazdaságpolitika már 2025-től erősebb növekedési pályára fogja vinni a magyar gazdaságot.

Orbán Viktor szerint ez az új típusú gazdaságpolitika új eszközöket is igényel: szükség van a gazdasági szereplők, a kamara, az érdekképviseletek, a munkavállalói szervezetek egyetértésére, hiszen a kormány nem a fejük felett akar dönteni róluk. Új egyezséget szeretnének kötni a munkáltatókkal és a munkavállalókkal egy többéves, a gazdasági növekedésen alapuló béremelési programról - magyarázta, hozzátéve, hogy ezzel az egyezséggel előre kiszámítható módon fogják elérni a közeljövőben az ezer eurós minimálbért és az egymilliós átlagbért.

Emellett szeretnék megduplázni az exportképes kis- és középvállalkozások méretét, ezt fogja segíteni a Demján Sándor-terv. A miniszterelnök megjegyezte, hogy az úgynevezett „háborús infláció” és az energiaválság felvitte az ingatlanok árát mind idehaza, mind Európában. A magyar emberek többsége saját tulajdonú ingatlanban él, és a magyarok elsősorban a saját lakásban, a saját házban bíznak. Magyarországon a megfizethető lakhatás érdekében meg kell duplázni a lakásépítések számát, és a bankoknál öt százalék alá kell szorítani a lakáshitelek kamatát - ismertette. 

Az aktuális politikai helyzetről szólva azt mondta, szerdán mindenki láthatta, hogy „Brüsszelben semmi nem változott. Ott csak az lehet jófiú, aki kritika nélkül támogatja a háború folytatását, elfogadja a brüsszeli migrációs politikát és szabad utat nyit az LMBTQ szexuális propagandának”. Azt hangoztatta, (valakik) „nem adták fel” a célt, hogy Magyarországra is ráerőltessék a migránsokat, s beállítsanak minket a háború támogatói közé. A régi lekötelezettjeik mellé most újakat keresnek, jönnek a guruló dollárok és a guruló eurók, és akit kiszemeltek, azt pajzsra emelik, és büntetlenséget ígérnek neki - vélekedett, megjegyezve, hogy utóbbinak mindig ára van: a rezsicsökkentés, a 13. havi nyugdíj megszüntetése, a multik kedvező helyzetbe hozása a magyar vállalkozásokkal szemben, a személyi jövedelemadó megemelése, az ingatlanadó bevezetése. Utóbbiak mind rajta vannak a brüsszeli elváráslistán a migráció és a háború támogatása mellett. „Készen állok a harcra, győzni fogunk” - zárta beszédét a békepárti Orbán Viktor. 

Kétoldalú tárgyalások és egy csúcstalálkozó vár a kormányfőre.