Budapest;hajléktalanok;fiatalok;Menhely Alapítvány;BMSZKI;

A Menhely Alapítványmunkatársai krízisautókkal járják Budapestet, hogy bejelentések alapján felkeressék a hajléktalanokat

- Sok a fiatal hajléktalan a budapesti utcákon

Csak a főváros belső kerületeiben legalább 461 hajléktalant vagy annak látszó személyt számoltak össze egy új kutatási projekt önkéntesei október 11-én este 20 és 24 óra között. 31 olyan helyszínt is találtak, amely láthatóan fedél nélküliek alvóhelyéül szolgált.

 Az így regisztráltak közül 133-an biztosan a főváros közterületén töltötték az éjszakát (már a felmérés idején lefeküdtek alvóhelyükre), a többiek ücsörögtek, járkáltak, guberáltak. Az EU által finanszírozott, nemzetközi együttműködésben szervezett „hajléktalan népszámlálásban” tíz európai ország és 15 nagyváros – köztük Budapest – vesz részt, cél a hajléktalanság, otthontalanság felmérése és közös megoldások, módszertanok kialakítása.

Az első budapesti adatgyűjtést október 3-11. között tartották a fővárosi önkormányzat, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI), a Menhely Alapítvány és a Városkutatás Kft. szervezésében, 115 önkéntes bevonásával. Az önkéntesek 150 hajléktalan embereket segítő intézményben (átmeneti szállások, éjjeli menedékhelyek, nappali melegedők, speciális szálláshelyek) készítettek részletes kérdőíves felméréseket több ezer érintett bevonásával, az utolsó estén pedig az utcán tartózkodókat számolták össze a belső kerületekben. Utóbbi részeredményeit hétfőn mutatták be a BMSZKI központjában.

A vizsgált időszakban utcán tartózkodó hajléktalan emberek 78 százaléka férfi, 18 százaléka nő volt, 4 százalékukról nem lehetett megállapítani, úgy be voltak burkolódzva. Életkoruk tekintetében javarészt fiatalabb és középidős emberek éjszakáztak az utcán: az önkéntesek beszámolói szerint 20 százalékuk 31-40 éves, 28 százalékuk 41-50 éves, 21 százalékuk 51-60 éves lehetett. Az is megállapítható volt, hogy 10-ből 4-en a párjukkal, vagy csoportosan tartózkodtak a közterületeken.

A Városkutatás Kft. kutatója és a felmérés vezetője, Teller Nóra lapunk kérdésére elmondta, a vizsgált belső kerületekben mintegy 440 ezer budapesti lakos él, közülük legalább 461-en az utcán élő hajléktalanok. A kutatás második fordulójában a külső kerületekre is kiterjesztik majd az utcai számlálást. Surányi Ákos, a fővárosi önkormányzat hajléktalanügyi koordinátora arról beszélt, az eredmények segítik a városvezetést az ellátási rendszer fejlesztésében. Az már most látszik, hogy több olyan szállóra lesz szükség, ahol hajléktalan párokat tudnak fogadni. A kutatás részletes eredményeinek feldolgozása 2025 tavaszára várható.

Évente több milliárd forintba kerül a déli határkerítés fenntartása, a határvadászoknak éjjellátókra, gránátvetőkre is százmilliókat költenek.