„Az orosz fegyveres erők valószínűleg legkésőbb az évtized végére személyi és materiális szempontból olyan helyzetbe kerülnek, hogy támadást indíthatnak a NATO ellen” - figyelmeztetett Bruno Kahl, a német hírszerző szolgálat (BND) vezetője hétfőn egy parlamenti meghallgatáson a Politico beszámolója szerint.
A tisztviselő szerint Oroszország hajlandósága a hibrid és titkos intézkedések alkalmazására „korábban nem látott szintet” ért el, és „a NATO-val való közvetlen katonai konfrontáció Moszkva számára opcióvá vált”. Úgy látja, a Kreml célja a Nyugat megosztása annak érdekében, hogy akadályozza Európa védekező képességét, miközben megerősíti az orosz hadsereget egy esetleges támadásra való felkészülés érdekében.
Kahl szerint Vlagyimir Putyin továbbra is tesztelni fogja a „Nyugat vörös vonalait”, vagyis hogy meddig mehet el. Hangsúlyozta, Oroszország sokkal többet költ a hadseregére, mint az európai országok a sajátjukra. Szerinte az orosz elnök végső célja, hogy „kiszorítsa az Egyesült Államokat Európából”, és visszaállítsa a NATO 1990-es évek végi határait, ezzel létrehozva egy „orosz befolyási szférát” és egy „új világrendet”.
A meghallgatáson elhangzott, hogy az orosz titkosszolgálatok egyre nagyobb fenyegetést jelentenek, megnövekedett az oroszok által Németországban folytatott kémkedés és szabotázsakció száma és ereje. A brüsszeli lap emlékeztet: idén az amerikai és a német hírszerzés már meghiúsított egy merényletkísérletet, amelyben a fegyvergyártó Rheinmetall vezérigazgatóját akarták meggyilkolni. A cég olyan fegyvereket gyárt, amelyeket a német hatóságok aztán Ukrajnába küldenek.