Kezelni kell azt a nyilvánvalóan tarthatatlan helyzetet, hogy a gazdaságok 10 százaléka az Unióban elviszi a földalapú támogatások 80 százalékát, és azt, hogy uniós gazdák 2 százaléka kapja a fejlesztési támogatások 60-70 százalékát – idézte Facebook-posztjában Magyar Péter a saját felszólalását az Európai Parlament mezőgazdasági bizottsági ülésén. A testület tagjaként megállapította, hogy Magyarországon jellemzően a kormányhoz köthető oligarchák ezeket a pénzeket.
A Tisza Párt elnöke felrótta az eddigi kormányoknak: „Hazánk 20 éve lépett be az Európai Unióba és 17 ezer milliárd forint agrártámogatást kapott. A magyar agráriumnak szárnyalnia kellene, ehhez képest kiürül a magyar vidék. Ahol 20 éve még állattartó telepek, gyümölcsösök és fejlett kertészetek voltak, ott ma jobb esetben gabonaföldeket, rosszabb esetben csak füvet találunk.”
Az ellenzéki politikus szerint az uniós területalapú támogatást mindenképpen meg kell tartani, azonban ahogy az egész Unióban, úgy Magyarországon is támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelés helyett.
Magyar Péter agrárkérdéseken keresztül bírálta a Fideszt és az Orbán-kormányt az Európai Parlament előtt– Világosan el kellene választani a szociális jellegű támogatásokat a versenyképességet javító támogatásoktól. Ugyan ma már a magyar mezőgazdaság sok területen egyre inkább automatizált, adatalapú termelést és kutatás-fejlesztést is jelent, de ha még inkább együtt dolgoznánk a természettel, az sok problémát meg tudna oldani – tette hozzá Magyar Péter, aki az alkotmányügyi bizottság ülésén is részt vett a testület alelnökeként, de az ott elhangzottakat egyelőre nem osztotta meg.
Raskó György: A legtöbb milliárdosunk a magyar mezőgazdaságban vanMiért beteg a magyar vidék?