Orbán-kormány;Budapest;bontás;Kiss Ambrus;Biodóm;

Az állam elbaltázta, majd a fővárosra lőcsölte a beruházást és minden terhét

- Biodóm: közeleg a vég, már bontásról is szó lehet

A fővárosnak egyre nagyobb teher a félkész épület állagmegóvása. Nincs pénz a befejezésére, de a bontásról is az Orbán-kormánynak kellene döntenie. 

Több tendert is kiírt a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) a félkész biodóm jövő évi karbantartási feladatainak elvégzésére. A közbeszerzések eredményeként egy évre szóló – négy hónappal meghosszabbítható – keretmegállapodásokat kötnének a Pannon Park részeként megépült hatalmas „fóliasátorra” hajazó építmény állagmegóvására összesen nettó 360 millió forint értékben. Az egyelőre kérdéses, hogy a fővárosi önkormányzatnak az állatkert fenntartójaként mennyit kell ebből állnia, mennyit tud saját bevételeiből kigazdálkodni erre a célra a FÁNK.

Az idén eddig nettó 380 millió forintot bevételre tett szert a létesítmény hasznosításából az állatkert, míg szeptemberig 603 milliót kellett rákölteni – mondta a Népszavának Kiss Ambrus a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója.

Az állatkert a támogatási igény csökkentése érdekében különböző módokon igyekszik hasznosítani a speciális létesítményt. Idén augusztus végén nyílt meg a Biodómhoz tartozó kültéri bemutató zóna. A létesítményhez hasonlatosan a kifutók sincsenek teljesen készen, így az eredetileg ide szánt állatokat, elefántokat, orrszarvúakat, törpecsimpánzokat nem tudták átköltöztetni, de néhány jobban tűrő állatnak kialakítottak itt egy bemutató zónát. Így a festett betonfalak előtt most szürkemarhák, bivalyok, sörényes juhok és tevék sétálgatnak. Ez jobbára látványhasznosítás, hiszen külön bevételt nem jelent.

A Biodóm azonban egyre kedveltebb rendezvénytér. A fővárosi önkormányzat saját eseményei, így például az állásbörzék, lakhatási konferencia mellett több filmforgatására is kibérelték már a különleges kialakítású tereket, illetve itt kapott helyet a World Press Photo 2024 kiállítás, amelyet a tavalyi botrányba fojtott kiállítás után most egyik állami közintézmény sem mert befogadni. Karácsony Gergelyék azonban örömmel vállalták, hogy helyt adnak a kiállításnak.

A rendezvénytérként való hasznosításból befolyó bevételt azonban teljes egészében elviszi a félbehagyott létesítmény állagmegóvása,

 a szükséges karbantartási munkák. – Szerencsére a fűtésre kiválóan alkalmas a Széchenyi Fürdő hulladékvize, amellyel télen is tartósan 14 fokon (az állagmegóvásához szükséges hőmérsékleten) tudják tartani az épületet. Mindez azonban csak kármentés, bármilyen jól hangzik is a rendezvénytérként való hasznosítás, ez nem lehet a végleges irány – jegyezte meg Kiss Ambrus, aki szerint a valódi megoldás a kormány kezében van.

A fővárosi önkormányzat – folytatta Kiss Ambrus – örömmel átadná a létesítmény kulcsait az Orbán-kormánynak, ők álmodták ide, állami beruházásként kezdték el építeni, így is kell befejezni. A folyamatos állami elvonásokkal sanyargatott fővárosnak erre sem forrása, sem szándéka nincs. Ahogy arra a főigazgató felhívta a figyelmet: az önkormányzat 2022 óta próbálja átadni az épületet, de nincs, aki átvegye. Utoljára 2021-ben volt ez téma a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának ülésén, azóta erről tárgyalni sem hajlandó a kormány. – Az viszont nem járja, hogy a kormány belekezd valamibe, azután nem tudja megoldani és rálőcsölné a feladatot a fővárosi önkormányzatra, legyen szó akár a biodómról, akár a HÉV-üzemeltetésről, miközben elviszi a pénzünket is – fogalmazott Kiss Ambrus.

A főváros korábban már megvizsgálta az épület befejezésének és hasznosításának alternatíváit, amelyekből kiderült, hogy a speciális építmény valójában másra nem nagyon használható jelen formájában, a befejezéshez pedig több tízmilliárd forintra lenne szükség. A főváros kasszájából erre biztosan nem futja. Kiss Ambrus kétségesnek tartja azt is, hogy magánbefektetőt lehet bevonni, hiszen nagyon hosszú lenne a megtérülési idő. Jelen esetben – mondta lapunknak Kiss Ambrus – ez azt jelentené, hogy lebontják a befejezhetetlen, de jelen állapotában semmire se jó épületet. De erről is a kormánynak kellene döntést hoznia.

Ellenőrzéseket indíthatnak egyes tankerületi központok több iskolában is, hogy megbizonyosodjanak arról, az intézményekben betartják a mobil- és okostelefonok használatát korlátozó, szeptember 1-jétől hatályos rendeleti előírásokat – értesült a Népszava.