A tagállamok vezetői megállapodtak abban, hogy minden rendelkezésre álló eszközt – beleértve a fejlesztési segélyt, a kereskedelmet, a diplomáciai erőfeszítéseket és a vízumpolitikát – felhasználnak az illegális bevándorlók hazájukba való visszatérésének felgyorsítására. Az Európai Bizottság hamarosan új uniós jogszabályt fog javasolni azoknak a menedékkérőknek a kitoloncolásáról, akiknek a kérelmét elutasították. Jelenleg ezeknek csak az egyötödét küldik vissza a hazájukba.
Az állam- és kormányfők megvitattak a javaslatokat a menedékkérők ügyeit elbíráló központok EU-n kívüli országokban tervezett felállításáról. Ez néhány hónapja még tabutémának számított, ma pedig mindenki a megvalósíthatóságukról beszél.
A brüsszeli találkozó résztvevői támogatásukról biztosították Donald Tusk lengyel miniszterelnök javaslatát arról, hogy vonják meg a menedékkérelem lehetőségét az országba Oroszország és Belarusz felől érkező személyektől. Több szakértő az elképzelést a nemzetközi joggal ellentétesnek tartja, mégis egyhangú támogatást élvezett a tanácskozáson.
Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök a csúcsot záró sajtóértekezletén hibrid támadásnak nevezte a migránsok ráküldését Lengyelországra, és azt mondta, hogy ilyen esetekben lehetőség van ideiglenes és arányos intézkedésekre, amelyekbe ezek szerint beletartozik a menedékkérelmek elbírásának felfüggesztése is.
Olaszország támogatja, Spanyolország ellenzi az Albániában létesítendő menekülttáborokatVolodimir Zelenszkij azonnali ukrán NATO-csatlakozást akar, Donald Tusk vitte a prímet a migrációs vitában