Fidesz;felmérés;népszerűség;közvélemény-kutatás;Publicus Intézet;TISZA Párt;

Tömeg a Tisza Párt rendezvényén. Egyre többen vannak

- Publicus Intézet: Tisza Párt 39, Fidesz 37 – Tizennyolc év után most először nem Orbán Viktoré a legnépszerűbb párt

A Népszava megbízásából kutató Publicus Intézet mindkét fő kategóriában a Tisza Párt előnyét mérte. A biztos szavazóknál ezt mutatta ki a 21 Kutatóközpont is.

Mind a teljes népességben, mind a biztos szavazó pártválasztóknál megelőzte a Tisza Párt a Fideszt – derült ki a Publicus Intézet friss, reprezentatív, lapunk megbízásából készült közvélemény-kutatásából. Eszerint a teljes népességben a Tisza 24, a Fidesz pedig 23 százalékon áll. A választási részvételüket biztosra ígérők és pártot is választók csoportjában pedig 39-37 százalék az arány Magyar Péter pártja javára.

Ami a többi pártot illeti, a Publicusnál csak a DK-t mérték valamivel a bejutási küszöb fölött, a teljes népességben 5, a biztos pártválasztóknál pedig 8 százalékra. Utóbbi kategóriában a Mi Hazánk és a Kutyapárt közelíti meg ezt 4-4 százalékkal, itt a Momentum és az MSZP 2-2, a Jobbik pedig 1 százalékot ért el. Érdekesség, hogy az LMP-t - amelynek főpolgármester-jelöltje, Vitézy Dávid körül a napokban botrány robbant ki Csárdi Antal nyilatkozatai és kilépése miatt, mivel azt mondta, hogy Ungár Péter pártelnök és Vitézy még a kampányban Rogánékkal egyeztetett - a Publicus Intézet a teljes népességben nulla, a biztos pártválasztók között pedig 1 százalékra mérte. A választási hajlandóság egyébként magas. A részvételüket biztosan vagy valószínűleg ígérők csoportja 82, illetve 6 százalékos a felmérés szerint. A válaszadók 70 százaléka mondta azt, hogy az országban rossz irányba mennek a dolgok, ennek ellenkezőjét viszont csak 28 százalék állítja. Ebben szerepe van annak is, hogy minden harmadik (32 százalék) fideszes is azt mondja, hogy nem elégedett az iránnyal.

Egy napon belül ez a második olyan közvélemény-kutatás, amely csaknem két évtized után nem a Fidesz előnyét mérte. A 21 Kutatóközpont által készített felmérésben a választásukat biztosra ígérő, pártot választani tudó szavazók között a Tisza 42, a Fidesz 40 százalékon áll. Az ötszázalékos parlamenti küszöböt rajtuk kívül csak a Mi Hazánk tudná megugrani 5 százalékkal. Ha most vasárnap tartanák az országgyűlési választást, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Demokratikus Koalíció 4–4 százalékot kapna. Igaz, a 21 Kutatóközpontnál a teljes népességen belül egy kicsivel továbbra is a Fidesz vezet: a kormánypártok támogatottsága ebben a kategóriában 29 százalék, a Tiszáé pedig 26. A kutatásból világosan kirajzolódnak generációs különbségek: a 65 évnél idősebbek közel fele, 46 százaléka fideszes, és csak 13 százalék tiszás. Eközben a fiatalok körében a Tisza Párt jelentősen előzi a Fideszt: Magyar Péter alakulata a 18–29 és a 30–39 évesek közötti korcsoportban 38, illetve 40 százalékon állnak, miközben a Fideszt csak 12 és 14 százalékuk támogatja. Iskolázottság alapján a diplomások között 38-22-re, az érettségizetteknél 31-20-ra vezet a Tisza, viszont a kormánypártok az alacsonyabb iskolázottságúaknál óriási különbséggel nyernének.

- Történelmet írunk. 18 éve nem volt ilyen – fogalmazott az eredményekkel kapcsolatban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke. Közösségi oldalán úgy fogalmazott: „Magyarország üzent: Orbán Viktor rendszerének vége van. Vége van, mert nem tudják kezelni a maguk okozta gazdasági és morális válságot. Nem tudják kezelni a megélhetési válságot. Nem tudják hazahozni az uniós forrásokat. Vége van. A magyarok többsége új kormányt szeretne”. Hozzátette: a 21 Kutatóközpont volt az az intézet, amelyik lényegében telibe találta a júniusi EP-választás végeredményét. Török Gábor politikai elemző pedig a többi között azt írta a Facebook-oldalán: „a két Magyarország tisztán látható”.

- Nem meglepetés az eredmény, az elmúlt hónapok mérései megmutatták, előbb-utóbb elérünk eddig a pontig – kommentálta a 21 Kutatóközpont adatait lapunknak Szentpéteri Nagy Richard politikai elemző. – Vélhetően az olló tovább nyílik majd a Tisza javára, jelenleg ugyanis nem látni olyan mozzanatot, mellyel a kormány meg tudná állítani, pláne fordítani a tendenciát. Persze bármikor történhet valami, ami újabb fordulatot hoz. A választások még nincsenek belátható távolságban, a hatalom számára viszont aggasztó lehet, hogy a fiatalabbak körében sokkal népszerűbb a Tisza, s aki elveszíti a fiatalokat, az előbb-utóbb a választásokat is bukja. Az e miatti pánik érződött is Orbán Viktor ünnepi beszédén.

Fordulat majdnem két évtized után

A közvélemény-kutatóknál utoljára több mint 18 éve, a 2006-os parlamenti választást követő hetekben fordult elő, hogy nem a Fidesz vezetett. A Fidesz 2006 júniusában, a Gyurcsány kormány akkor bejelentett megszorító intézkedéseit követően állt az élre, az őszödi beszéd napvilágra kerülése óta pedig egyetlen párt sem tudta megközelíteni. Egyes felmérések 2018 után ugyan néhányszor azt mérték, hogy az ellenzéki pártok szavazatait összeadva megelőzték a kormánypártokat (ellenzéki összefogás), ám a választások bebizonyították, hogy ez a módszertan tévút, ugyanis az ellenzéki voksok automatikusan nem adódnak össze.

A miniszterelnök hallgatóságának egy része amúgy is családi napra érkező vízügyes volt.