Donald Trump népszerűségének a növekedése jelentős mértékben a latin hátterű férfi szavazóknak köszönhető, ám a fiatal fekete férfiak körében is növelni tudta a támogatói számát a négy évvel ezelőtti eredményhez képest. A Reuters felmérése szerint a válaszadó fekete férfiak 18 százaléka részesítette előnyben Trumpot, ami négy százalékos fejlődést jelent a négy évvel ezelőtti értékhez képest. Némiképp meglepő módon a fekete nők körében is bővült a Trumpra szavazók aránya: a 2020-as 4 százalék után idén már 8 százalékuk támogatná a volt elnököt.
Ez illeszkedik abba a nagyobb léptékű trumpista politikai tervbe, amely a vagyonosabb fehér keresztény választók pártjából egy etnikai határokon átnyúló munkáspárttá formálná át a Republikánus Pártot.
A faji kártyát mindkét párt kijátssza a kampány során, ám az erről történő kommunikáció legalább annyi veszélyt, mint lehetséges előnyt hordoz magában. Két hete a pennsylvaniai Pittsburghben kampányolt Barack Obama volt elnök, a Demokrata Párt szupersztárja azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a legfontosabb billegő államban felrázza a Kamala Harrist vonakodva támogató fekete férfi szavazókat. Az esemény utáni háttérbeszélgetésen készült videó megosztó visszhangra talált a választói célcsoport körében. Alex Wagner, az MSNBC riportere szerdán Philadelphiában járt, ahol egy jellegzetesen feketék által látogatott barber shop vendégeivel beszélgetett. A reakcióból érezhető volt, hogy bár a megszólalók legalább fele hajlandó támogatni egy női elnökjelöltet, Obama kioktató hangneme rossz szájízt hagyott egyes fekete szavazókban amely egyesekben Joe Biden elnök májusi kijelentését idézte fel, amikor így fogalmazott: „Ha kérdést jelent számodra az, hogy hogy rám vagy Trumpra szavazz, akkor nem is vagy fekete.” A Demokrata Párt a Lyndon Johnson hatvanas években zajló elnökségei óta szinte természetesnek veszi a feketék támogatását, ez az elbizakodottság pedig visszaüthet a 2024-es választáson.
Harris számára tehát fel van adva a lecke, hogy a Trump kisebbségi férfi szavazóknál elért eredményeit a női szavazók minél szélesebb mozgósításával ellensúlyozza. A nők figyelembe veszik „a markáns különbséget Harris és Trump vezetési stílusa és személyisége között, fogalmazott Meghan Hays, a Biden-adminisztráció korábbi vezető kommunikációs igazgatója a Reutersnek. „Ez a választást a győztes egy hajszállal fogja megnyerni” – ismételte meg a közvélemény-kutatók által már hónapok óta szajkózott alapvetést. A CNN hírcsatorna választási matematikával foglalkozó statisztikusa, Harry Enten mindenesetre leszögezte: 1972 óta a billegő államokban végzett felmérések átlagos hibaszázalék 3,4 százalék volt, amely jóval meghaladja az idei 0-2 százalékos különbséget a jelöltek között.
A faji kártyát mindkét párt kijátssza a kampány során, ám az erről történő kommunikáció legalább annyi veszélyt, mint lehetséges előnyt hordoz magában.