Nem fogadjunk el ennek a meghamisított választásnak az előzetes végeredményét – jelentette be szombat éjjel Tina Bokusava, az ellenzék vezető ereje, az Egyesült Nemzeti Mozgalom (Natsebi) elnöke, hogy alakulata vitatja a Grúziában szombaton tartott parlamenti megméretés hivatalos számait.
A grúz központi választási bizottság által közölt előzetes végeredmény szerint a választást a kormányzó oroszpárti Grúz Álom (Kotsebi) nyerte a szavazatok 54,23 százalékával az ellenzéki tömb előtt, amelynek a pártjai összesen 37,4 százaléknyi voksot szereztek, csakhogy korábban több közvélemény-kutató exit pollja is ellenzéki győzelmet jelzett előre.
Korábban emiatt a Kotsebi, illetve a Natsebi köré tömörülő ellenzéki pártszövetség is győztesnek kiáltotta ki magát, miközben ugyanis a Kotsebihez közeli Imedi TV exit pollja egyértelműen Irakli Kobakidze miniszterelnök, illetve a rejtőzködő milliárdos exkormányfő, Bidzina Ivanisvili oroszpárti alakulatát hozta ki győztesnek a szavazatok 56 százalékával, két másik csatorna, a Formula TV és a Mtavari Arkhi TV szerint a EU-integráció híveként ismert ellenzék nyerte a megméretést. A Formula TV szerint a Natsebi vezette ellenzéknek 52 százaléknyi szavazatot tudhat magáénak, a Kotsebinek csak 42 százaléknyi voksa van, a Mtavari Arkhi TV szerint pedig az ellenzék 48-41 százalék arányban győzött a parlamenti választáson.
A parlamenti választáson hivatalosan 10,11 százaléknyi szavazatot szerző Natsebi mellett a nagyrészt a hozzá kötődő más személyiségekből alakult liberális Koalíció a Változásért (10,82%), az ideológiailag eklektikus Erős Grúzia (8,76%) szövetség, valamint a Grúziáért (7,75%) indult eséllyel, hogy átlépje az ötszázalékos bejutási küszöböt a 150 fős tbiliszi törvényhozásban. A részvételi arány 58,96 százalékon állt meg, vagyis 2 060 412 ember döntött a csaknem négymilliós kaukázusi ország sorsáról. Tina Bokusavához hasonlóan a Grúziában csak a 4-es számmal jelölt Koalíció a Változásért egyik társelnöke, Nika Gvaramia is elutasította az előzetes választási eredményt. Bidzina Ivanisvili egy KGB-s műveletet hajtott végre – vádolta meg csalással a milliárdos üzletembert Mamuka Khazaradze az Erős Grúziáért részéről.
A megméretést mindenki úgy állította be, mint Grúzia választását a Kelet és Nyugat, Oroszország vagy az Európai Unió között. Bidzina Ivanisvili – aki máig a Kotsebi tiszteletbeli elnöke – úgy nyilatkozott, világszerte ritka alkalomnak számít, hogy egy párt „ilyen nehéz körülmények között” hatalmon maradjon, Tina Bokusava, a Natsebi vezetője a hivatalos részeredményekről szóló bejelentés előtt azt ünnepelte, hogy Grúzia európai jövője nyert a parlamenti választáson.
Az ellenzéki tömb egyébként Szalome Zurabisvili államfő égisze alatt működik, aki két órája még azt tweetelte, hogy „az európai Grúzia” győzött 52 százalékkal a választási csalás kísérlete mellett, a diaszpóra voksai nélkül is.
A kétezer választási megfigyelőt tömörítő My Vote nevű csoport a választási csalások és erőszakos cselekmények mértékére való tekintettel úgy vélte, hogy az előzetes eredmények nem tükrözik a grúz állampolgárok akaratát. A választási bizottságot is számos bírálat érte amiatt, hogy túl közel állt a Kobakidze-kormányhoz, és a választási reformot, a digitális szavazásra való átállást kellő konzultáció nélkül siettette. „Egy kormányzati szervnek kell gondoskodnia a választási folyamathoz szükséges átláthatóságról” – mutatott rá Dritan Nesho a HarrisX közvéleménykutató intézettől. „Elemeztük az adatokat egyes körzetekből, és ezek alapján nagy eltérés mutatkozik. Olyan körzeteket találunk Tbilisziben, ahol a Kotsebi a szavazatok 45 százalékát kapta meg, miközben tudjuk, hogy az ellenzéki szavazatok nagy része Tbilisziből érkezett”.”
Az nem világos, hogy a Bidzina Ivanisvili milyen nehéz körülményekre gondolt, de az biztos, hogy a pártja nehéz körülményeket teremet azok számára, akik szabadon akarnak élni. Ennek a jele volt az a két törvény, amelyet orosz mintára nemrég fogadtak el. Az egyik a 20 százalékosnál nagyobb külföldi finanszírozásban részesülő civil szervezetek és média „külföldi ügynökként” való regisztrációjáról szólt. A másik megtiltja az azonos nemű párok házasságát, lehetetlenné teszi számukra gyermekek örökbefogadását, emellett korlátozza a nemi jelleget megerősítő kezeléseket és tiltja nemi hovatartozás megváltoztatását a hivatalos dokumentumokban, száműzi a Pride-eseményeket, tiltja az LMBTQ emberek melletti kiállást a médiában, és cenzúrának veti alá filmes és irodalmi ábrázolásukat is. Előbbi miatt az EU megszakította Grúzia uniós csatlakozási tárgyalásait, és 121 millió eurónyi támogatást vont meg az országtól, az Egyesült Államok pedig szankciókat léptetett életbe egy sor tbiliszi kormányzati vezető ellen.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök az X-en sietve gratulált is a Kotsebinek, még akkor, amikor homlokegyenest egymásnak ellentmondó exit poll felmérések láttak napvilágot a megméretésen befutók sorrendjéről. Emiatt az X több olvasói észrevételt is fűzött az üzenetéhez.