adókedvezmény;törvénymódosítás;Tiborcz István;BDPST Zrt.;

- Kapóra jött Tiborcz Istvánnak a Varga-féle törvénymódosítás, a BDPST-birodalomnak adóznia nem igazán kellett a több milliárdos profit után

Az elmúlt öt évben 30 milliárd forint körüli adókedvezményt realizáltak a cégcsoportnál.

Adóparadicsomi állapotokat teremtett Orbán Viktor miniszterelnök vejének egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette a BDPST-birodalomnak, hogy elkerülje a nyereség utáni adózást – írja a 24.hu.

A portál szerint Tiborcz központi vagyonkezelője, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. – ahol Orbán Ráhel, a kormányfő lánya a kreatív igazgató – ontja a pénzt: 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt. Az összegből jócskán jutott a tulajdonosoknak is, a közgyűlési határozatokról készült jegyzőkönyvek szerint 5,5 milliárd forint osztalékot tettek zsebre, csakhogy eközben a költségvetésbe egyetlen fillér társasági adót (tao) sem fizettek be. A társaságnál öt éve folyamatosan sikerül nullára kihozni a fizetendő összeget, és ugyanez zajlik lényegében a teljes cégcsoportnál.

A 24.hu cikke szerint

a zrt.-nek a múlt év végén 16 kapcsolt vállalkozása volt, és a mérlegek tanúsága szerint a nyereséges cégek közül szinte mindegyiknél lenullázták a társasági adót.

Kivételes eset volt a Gellért Hotelt birtokló Geraldton Invest Zrt., amely 2022-ben a közel 25 milliárdos nyereség után kicsit kevesebb, mint kétezreléknyi adót, 44 millió forintot befizetett.

A cégcsoport éves beszámolóiból pedig kiolvasható, hogy a Tiborcz-birodalom egy olyan nagyvonalú és rugalmas adókedvezménnyel tudta lényegében nullára csökkenteni a nyereségadó-fizetési kötelezettségét, melyet éppen az indulása előtt vezettek be.

Varga Mihály pénzügyminiszter ugyanis nyolc éve, egy adótörvény-módosító csomag részeként tett javaslatot arra, hogy a magyarországi vállalkozások a műemléki épületek és a helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításánál a beruházási érték kétszeresével csökkenthessék az adóalapjukat. A 2017-től hatályos módosítás azt is megengedte, hogy a beruházást végző cég ötéves időszakra nyújthassa el a kedvezmény igénybevételét, ha pedig nincs elég nyeresége, akkor akár tovább is adhassa az adóalap-csökkentés lehetőségét a kapcsolt vállalkozásoknak. A csoporton belül anya- és leányvállalatok, illetve közös vezetésű társaságok között lehet szétteríteni a kedvezményt.

Tiborcz István 2015 végén csapott bele a műemlékbizniszbe, de a patinás belvárosi ingatlanok, budapesti és vidéki paloták, kastélyok megszerzését jó ideig titkolták a nyilvánosság előtt. 2018-ig kellett várni, hogy a miniszterelnök veje elismerje: övé a BDPST Zrt. A 24.hu szerint

a főként hitelekből finanszírozott felújítások révén Tiborcz cégcsoportjában 2019 és 2023 között – a törvénymódosításnak köszönhetően – összesen mintegy 30 milliárd forint műemléki adókedvezmény csapódott le, amiből minden évben éppen annyit érvényesítettek, amennyire szükség volt ahhoz, hogy megússzák a társaságiadó-fizetést.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a nyáron egy, a Kimittud.hu-n keresztül feltett közérdekű adatigénylés nyomán összesítette, hogy a hazai vállalkozások a taotörvényt kihasználva mennyi műemléki kedvezményt adtak át egymásnak. Az adóhatóság a 2018 és 2022 közötti időszakra közölt adatokat: összesen 36,8 milliárd kedvezmény mozgott a cégek között, így egyértelműnek látszik, hogy a lehetőség első számú felhasználói Tiborczék voltak.

November 19-én indul a nagy vitát kiváltó jogszabálycsomag pere az Európai Unió Bíróságán, amely a jelek szerint különleges jelentőségű ügyként kezeli az esetet.