Megkönnyebbülten várhatták idén a szakmári Szent Asztrik Katolikus Általános Iskola diákjai és tanárai a tanévkezdést. Hosszú évek után ugyanis új igazgatót kapott a kalocsai érsekség által fenntartott intézmény: a korábbi vezetőt, K. R.-t központi döntésre – de társadalmi nyomás hatására – eltávolították pozíciójából – tudta meg a Magyar Hang.
A lap kiemeli, nem mindennapi, hogy egy igazgatót a tanári kar és a gyerekek felháborodott szülei tudnak eltávolítani, Szakmáron mégis ez történt. Ahhoz azonban, hogy az ezer lelkes Bács-Kiskun vármegyei községben ilyen összefogás szülessen, az érintetteknek sok sérelmet, megaláztatást kellett elviselniük.
A Magyar Hangnak nyilatkozó szülők és iskolai dolgozók – akik csak név nélkül vállalták, hogy beszélnek a történtekről – K. R.-t olyan teljhatalmú vezetőként írták le, aki
a gyerekekkel és a beosztottjaival is zsarnoki módon viselkedett.
A lap információi szerint a férfi a tornaórákon durván bánt a rá bízott gyerekekkel, koszosnak, büdösnek nevezte őket. Előszeretettel pécézte ki a 7–8. osztályos lányokat, akikkel megengedhetetlen stílusban beszélt. Egy, a tornafelszerelését otthon felejtő lánynak bugyiban és melltartóban kellett részt vennie az órán. Egy másik, a tornát a menstruációja miatt kihagyó lányt pedig az osztálytársai előtt számoltatott el, hogy hány napig tart a ciklusa. A fiúk sem úszták meg, a lap szerint a tornatanár legalább egyszer azzal torolta meg a fegyelmezetlenséget, hogy a diákoknak egymást kellett megütniük.
A tanáriban is mindennaposak voltak a szexista megjegyzések, a pedagógusok sokat sírtak a stílusa miatt. A tanárok egy bizalmi szavazáson értékelték az új vezető munkáját, itt a Magyar Hang szerint
a tanári kar több mint kétharmada jelezte, hogy elégedetlen a helyzettel. Az érsekség azonban 2019-ben öt évre meghosszabbította az igazgató megbízatását.
A lap információi szerint a helyzet azt követően változott meg, hogy K. R. tavaly különösen rászállt egy végzős évfolyamra. A petíciót 70 szülő írta alá, miközben a Szent Asztrikban körülbelül 100 gyerek tanul. A levélben arról is szó volt, hogy K. R. a táboroztatás során – amikor felügyelnie kellett a gyerekekre – rendszeresen részegre itta magát, és megesett, hogy a gyerekek rányitottak, és félreérthetetlen helyzetben találták egy tanárnővel. A családokat és a tanárokat öttagú bizottság hallgatta meg, majd néhány hónap elteltével megszületett a döntés: K. R.-nek mennie kell. A helyére egy közeli település egyházi fenntartású intézményből hoztak át igazgatót Szakmárra.
A főegyházmegye a lap megkeresésére tagadta, hogy tornatanár alsóneműben tornáztatott volna diáklányokat, azt hangsúlyozva, hogy ebből „nincs és nem is volt rendőrségi ügy”. Az érsekség a férfit „vezetői hibái mellett, eddigi érdemeit és munkásságát is elismerve” annak az általános iskolának az élére nevezi ki, ahonnan a botrány miatt Szakmárra kellett hívni egy új igazgatót – vagyis az egyházi fenntartó helycserével oldotta meg a problémát.