egészségügy;mentésirányítás;Országos Mentőszolgálat;

- A mentésirányító felelősségét állapították meg a hat órán át mentőre várakozó, majd elvérzett nő ügyében

Az asszony egy fővárosi kórház krónikus belgyógyászatán feküdt, amikor az orvosa megállapította, hogy vérzik, és műtétre van szüksége. Csak hét és fél óra múlva került a Honvédkórházba, ahol a súlyos vérveszteség miatt már nem tudták megmenteni az életét.

Az Országos Mentőszolgálat szerint hibázott a mentésirányító, amikor egy súlyosan vérző nő hat órán keresztül hiába várt mentőre, majd a vérveszteség miatt meghalt – hangzott el az RTL Híradóban.

A nő két hete egy fővárosi kórház krónikus belgyógyászatán feküdt, amikor az orvosa megállapította, hogy vérzik, és – 14 óra 47 perckor – mentőt hívott hozzá. A Honvédkórházba kérte a beteg azonnali átszállítását, mert műtétre lett volna szüksége. Az ügyben rögzített adatok szerint azonban a mentők nem azonnali, hanem két órán belüli szállítást rendeltek el. A mentő azonban két órával később sem érkezett meg. A beteg hozzátartozója óránként érdeklődött a 112-es segélyhívón, hogy miért nem jön a kocsi, majd öt órával az első hívás után a nő orvosa szerint a beteg már életveszélyben volt, ezért kérte, hogy intézzék a gyors szállítást. A mentő végül hat órával az első bejelentés után érkezett meg. A beteg ráadásul csak ezután másfél órával került a Honvédkórházba, ahol a súlyos vérveszteség miatt már nem tudták megmenteni az életét.

Az RTL Híradó megkeresésére az Országos Mentőszolgálat azt írta,

a budapesti kórházak közötti késedelmes mentőszállítás kapcsán indított belső vizsgálat személyi felelősséget állapított meg.

A tájékoztatás szerint a munkáltatói intézkedések folyamatban vannak. A mentőszolgálat azt is közölte, az ügyben felelős munkatársuk mentésirányítói tevékenységre vonatkozó, érvényes szakmai eljárásrendet, szabályzatot sértette meg.

Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő szerint a többszöri segélyhívás valószínűleg nem ugyanahhoz a mentésirányítóhoz futott be, ezért nem tartja valószínűnek, hogy egyetlen munkatárs hibázott. Úgy véli, az eset a teljes mentésirányítási rendszer hibájára utalhat, és nem egyedi.

„Olyan dolgozók ülnek adott esetben mentésirányításban, akik erre a munkára nincsenek jól felkészítve. Elég magas a fluktuáció ebben a munkakörben. Megfelelő mennyiségű személyezettel lehet ezt a rendszert működtetni. Ehhez az kell, hogy tisztességes bérezése legyen az ott dolgozóknak és tisztességes munkakörülményei”

– jelentette ki.

Az ellenzéki vezető ármánykodásra számít a jelenlegi politikai elittől, minden oldalról. Bár tudja, hogy közösségében sokféle beállítottságú ember van, nemzeti minimumot akar, és a belső vitákat másfél évvel elhalasztaná.