korrupció;tárgyalás;államtitkár;koncepciós per;Nagy János;Agrárminisztérium;

Képünk illusztráció

- Nagy János: Ez az eljárás nem arról szól, hogy mi van a vádiratban, ez rólam szól

A korrupcióval vádolt korábbi államtitkár szerint az övéhez hasonló esetek jól illeszkednek a kormányzati korrupcióellenes látszatintézkedések sorába, mert ez szerinte „jól mutat” az EU felé.

„Ez az eljárás nem arról szól, hogy mi van a gyanúsításban vagy mi van a vádiratban. Ez rólam szól” – ezt mondta Nagy János, az  Agrárminisztérium korábbi államtitkára, akit korrupcióval vádolnak, ám szerinte egy, a személye elpusztítására irányuló „koncepciós perről” van szó.

„Itt, ahogy az eljárás során végig, több, személyemet érintő, dehonesztáló megjegyzés elhangzott. Ez végigvonult az egész eljáráson”

– vélekedett Nagy János a Telex szerint. A vádbeszéd szerinte tele van pontatlanságokkal és bizonytalanságokkal – mondta, ugyanazt hangoztatva, amit védőügyvédje is megtett.

A vád szerint a bukott helyettes államtitkár felajánlotta a vegyes gazdálkodással foglalkozó B. Szilárdnak, hogy „hivatali helyzetével visszaélve” segít neki egy pályázat elnyerésében. Persze nem ingyen, 5 százalékos tulajdonrészt kért cserébe az érintett cégben. A vádhatóság ezt legkevesebb 10 év börtönbüntetéssel honorálná, ám az ügy kulcsbizonyítékának számító hangfelvételek a volt helyettes államtitkár szerint nem a bűnösségét, hanem az ártatlanságát bizonyítják.

Egyébként Nagy Jánosnak egy másik ügyben is felelnie kell,

2,2 milliárd forint hűtlen kezeléssel és okirathamisítással is vádolják. 

A vádhatóság szerint ugyanis hathatós közreműködése révén fizetett ki a minisztérium egyik háttércége 2,2 milliárd forintot két ügyvédi irodának, amelyek érdemi munkát már nem végeztek ezért cserébe. A korábbi államtitkár „folyamatos személye elleni dehonesztálásnak” tartja az ügyészség sajtóközleményeit. Nagy János úgy véli, az övéhez hasonló esetek jól illeszkednek a kormányzati korrupcióellenes látszatintézkedések sorába, mert ez szerinte „jól mutat” az EU felé. 

A másodrendű vádlott, a történetben említett B. Szilárd az utolsó szó jogán arról beszélt, hogy szerencsésnek érzi magát, mert végre meglátta, „milyen a rendszer”, és hogy ez nem az általa kedvelt bizniszmodell, hanem egy „politikával mérgezett valami”. Azt elismerte, hogy „hibázott”, de állítása szerint ha bűnös lenne, akkor „átadta volna a pénzt egy kocsma zugában egy fekete diplomatáskában” és nem egy közös céget alapított volna Nagy Jánossal.

A védelem az érvei közt egyebek mellett azt hozta fel, hogy „nem bűncselekmény, hogy Nagy Jánosnak B. Szilárd felvázolta a mintagazdaság létrehozásáról szóló tervét”, a bukott államtitkár pedig nem ajándékba kapott részesedést B. Szilárd cégében, hanem fizetett érte. B. Szilárd ügyvédje szerint azt, hogy az ügyet átjárja a politika, az is igazolja, hogy Gulyás Gergely egy kormányinfón azt mondta: „Magyarországon a korrupcióval szemben zéró tolerancia van, mutatja ezt Nagy János ügye is”.

Kiskorú sérelmére elkövetett bűncselekményről érkezett szóbeli bejelentés, egy papot felfüggesztettek a szolgálat alól.