A Zalaegerszegi Járásbíróság október harmincadikán, nem jogerős ítéletével, hat év szabadságvesztésre ítélte a „teskándi Jézus” néven ismertté vált férfit - közölte egy szerdai közleményében a bíróság.
Mint írták, a vádlott évtizedeken keresztül spirituális, energiával gyógyító mesternek adta ki magát, miközben „betegeit és tanítványait” csoportos és egyéni foglalkozásokon is fogadta. „Tanításai” során a feltétel nélküli szeretetről, Istenről, a Megváltóról, a földi hívságok levetkőzéséről, az anyagi javak megvetéséről, a testi és lelki megtisztulásról, a szerénységről, az odaadásról és a mások iránti önzetlen áldozatról, a testiséget jelentő vágyak távoltartásáról beszélt. Követői a pénzügyekhez nem értő, az anyagi javakat megvető embernek ismerték meg. Így aztán kialakult egy, a személye köré csoportosuló társaság. A férfi velük országszerte több helyszínen, többek közt Zalaegerszegen, Böhönyén, Nagykanizsán, Pécsett és Budapesten találkozott. Ezen emberek jellemzően gyógyításra, lelki útmutatásra vágytak. A férfi magát Jézus inkarnációjának tüntette fel, látogatói bizalmába férkőzött, érzelmi függőséget teremtett velük, majd tanításaival befolyásolni kezdte életvitelüket, pár- és pályaválasztásukat, továbbá pénzügyi döntéseiket. Követőit – nemes és önzetlen indokokra hivatkozva – arra buzdította, hogy az általa megjelölt jótékony vagy a saját életét előbbre vivő célokra különböző összegeket adjanak, a pénzt azonban saját luxus életvitelének finanszírozására fordította.
Sokan hittek a küldetésében, többen megkérdőjelezték tevékenységét, azonban nem tudtak kitörni a befolyása alól, mivel a „Jézus” azzal fenyegette őket, hogy aki elárulja őt, az megbetegszik. Előfordult, hogy a férfi ház vásárlásra, gyermekek táboroztatására, rászorulók támogatására kért és kapott különböző pénzösszegeket, többen bőkezűen támogatták, illetve különféle adományokat adtak rajta keresztül. Hét tárgyalási nap után született ítélet a szélhámos ügyében, akit bűnösnek mondtak ki 5 rendbeli üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében (2 esetben jelentős, 2 esetben nagyobb, 1 esetben kisebb értékre elkövetve, két alkalommal folytatólagosan); 17 rendbeli (ebből 11 folytatólagos), üzletszerűen elkövetett, szabálysértési értékhatárt meg nem haladó csalás vétségében; valamint garázdaság vétségében.
Emellett kapott háromszázezer forint pénzbüntetést, valamint közel 19 millió forint kártérítést és kamatait kell megfizetnie a sértetteknek. Enyhítő körülmény volt büntetlen előélete, a jelentős időmúlás, kisebb súlyban a kár megtérülése. Súlyosító tényező volt a hosszú éveken át tartó csalárd magatartás, vagy éppen az, hogy mások jóindulatát, segítő szándékát kihasználva követte el tetteit.
A végső szót - másodfokon - a Zalaegerszegi Törvényszék mondja ki.
A páciensek pontosan tudták, mennyit illik adni, a tíz- és húszezresek folyamatosan gyűltek - Így „gyógyított” a teskándi Jézus