boldogság;pártkötődés;Farkas Eszter;HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat;

- Boldogok a fideszesek, de nem a közszolgáltatások minősége miatt

Ha ön nem Fidesz-szavazó, és 2010 óta nem érzi túl jól magát a bőrében, míg kormánypárti ismerőse (ha ilyesmi még elképzelhető) magabiztosan, sokat mosolyogva éli az életét, pedig kicsit rosszabbak az anyagi körülményei, és apróbb magánéleti problémái is vannak, ne lepődjön meg. Idézze fel, mi volt 2010 előtt! Ugyanígy élt, mégis boldogabbnak érezte magát. Politikai kötődéseink hatását a boldogságszintünkre már a tudomány is vizsgálja. Egyik kutatója Farkas Eszter, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos munkatársa. Interjú

– Érdekes tanulmányt írtak Patkós Veronikával a pártokhoz kötődés boldogságfaktoráról. A saját életében megélt ezzel kapcsolatban valamit?

– A rendszerváltás után nőttem fel, és kis koromtól foglalkoztattak azok a nagy viták, amelyeket a politika ki tudott váltani a környezetemben. Nem értettem, miért nem beszélnek egymással emberek, akik politikai kérdésekben nem értenek egyet. Hiszen más dolgokban egyetérthetnének. A családban is voltak komoly veszekedések a politika kapcsán, és érdekelni kezdett, menyire van a politikának hatása az általános szemléletünkre. Ezek kamaszkori élmények, még nem volt világos számomra, mi ennek a tétje, csak láttam, hogy tétje van, mert annyira személyesen veszik az emberek. Azóta is azt látjuk, mennyire fontos a legtöbb ember számára, ki kormányoz, melyik párt van hatalmon, és nem feltétlenül azért, mert ettől függ, jobbak lesznek-e a közszolgáltatások.

– Milyen tényezők alakítják az emberben ezt az elköteleződést?

– Próbálkozunk a megfejtésével, sok komponenst kell figyelembe venni. A sport területén sem tudjuk mindig az okát, hogy kinek drukkolunk. Ha győz a csapatunk, örülünk, bár ilyenkor csak rövid ideig tart a boldogságnövekedés. A politikai elköteleződésben szintén sok a homályos érzelmi mozzanat. Egyszerűbb eset, ha egy idős ember azért szavaz egy pártra, mert az nyugdíjemelést ígér. Ez meglehetősen racionális kötődés. De létezik például az affektív polarizáció is, amikor elsősorban a saját pártom iránt érzett szimpátia és a többi párttal kapcsolatos ellenérzések határozzák meg, kire szavaznak a választópolgárok. Magyarországon ez már jó ideje erősen befolyásolja a választói döntéshozatalt. Közismert az is, hogy krízishelyzetben a polgárok inkább a hatalmon lévő erőt preferálják, ezt láttuk 2022-ben, az orosz–ukrán háború kirobbanása után. Természetesen fontos a politikai pártok értékrendje, ideológiája is. Minél erősebb az érzelmi kötődés, annál inkább. A kommunikációtól persze sok függ, mennyire jutnak el az üzenetek a választókhoz, ki mit élez ki. Hol a racionális, hol a szubjektív, érzelmi tényezők érvényesülnek jobban.

– Ma mintha az utóbbiak lennének dominánsak Magyarországon.

– Kétségtelen, hogy akik erősen kötődnek valamelyik párthoz, kevésbé figyelnek a konkrét ígéretekre. Szabó Andrea használja gyakran a magszavazó kifejezést. Akik kevésbé erősen kötődnek adott párthoz, azoknál sokat számít, ki milyen társadalmi csoporthoz tartozik. Jól el lehet határolni például azokat, akik kevésbé tudnak időt fordítani a tájékozódásra: nekik a materiális, egzisztenciális ígéretek általában sokat számítanak. Fontos mozzanat, hogy manapság a közösségi médiában zajlik a politikai kommunikáció nagy része, ami felerősíti a távolodást a konkrét ígéreteket tartalmazó, racionálisabban értelmezhető politikai állításoktól. Egy politikus számára egy jó szónoklatnál is előnyösebb lehet például, ha családjával együtt tűnik fel rendezvényeken vagy a Facebook-oldalán. Több kutatási projektünkben, az EXPRIMER és a MORES projektekben a morális érzelmek szerepét vizsgáltuk: hogyan egyesítenek, osztanak meg, illetve hogyan mobilizálnak.

Sokan álmodoznak olyan munkahelyről, ahova szeretnek bejárni, mert jófejek a kollégák és a főnök is normális. A munkában kreatívak, hatékonyak lehetnek, emellett megbecsülve és biztonságban érezhetik magukat. Ma már nem csak a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalkozások számára is fontos a szervezetfejlesztés, ami több mint jó hangulatú csapatépítés. Hogy mi a kulcsa egy jól működő munkahelyi közösségnek, arról Epresi Dóra vezető- és szervezetfejlesztővel beszélgettünk, aki tréningjei során egy különleges módszerrel is dolgozik: a LEGO® Serious Play® a jól ismert játék segítségével mozdítja elő és építi fel a pozitív változást.