egészségügyi ellátás;önkéntesek;orosz-ukrán háború;

- „Inkább gyógyítok, mint ölök”

Lekapcsolt fényszórókkal, csendben parkol be a busz az épület elé, már amennyire egy 55 férőhelyes jármű képes erre. Csak az épülethez egészen közel érve látszik, hogy az elhúzott függönyök szélein keskeny csíkban világít a szobákban a villany. Nem sokkal azután, hogy a busz leállítja a motorját, kinyílik egy ajtó a földszinten, és a résen kifolyó sárga fény papucsos-mankós, kezükben szatyrot cipelő alakok sorát világítja meg hátulról. Némelyik fején kötésből készült turbán, másoknak mintha a keze hiányozna, pedig csak a póló alatt van begipszelve. Csendben kicsoszognak, és fegyelmezetten várakozva a busz mellett beszélgetnek, cigiznek.

Mindannyian katonák, és kevesebb mint 24 órája még a pár tucat kilométerre lévő Pokrovszkot és környékét védték vagy az elvesztett állások orosz tüzérségét rohamozták. A mindennapos harci cselekményeket általában egy hangos csattanás és az azt követő éles fájdalom vagy érzéketlen kábultság váltotta fel: sebesültek lettek. Mihamarabb hátra kell vonni őket az arcvonalból, és eljuttatni a legközelebbi stabilizációs pontra, ahol komoly orvosi beavatkozást még nem kapnak, de a közvetlen életveszélyt elhárítják a hosszabb, kórházig tartó út előtt.

Az, hogy élve kerültek ki a harcok sűrűjéből, a katonaorvosoknak köszönhető, akik a harcteret járva a sebesülteket ellátják, és négykerék-meghajtásos pickupjaik platóján, az orosz drónokat kicselezve repesztenek ezekre a jellemzően pincékben, egykori lakóházakba berendezett pontokra.

Avsztrijka szemei

Ma este azonban nem a szokásos olívazöldre festett katonai kisbusz várja az ispotályból az éjszakába kilépő alakokat, hanem egy hatalmas női szempárral dekorált busz, amelyet egy önkéntesekből álló csapat üzemeltet. A Hospitallers (Templomosok) egy 2014-ben alapított, civilekből álló szervezet, amely az Oroszország proxiháborúja nyomán felszínre bukkanó katonaorvosi hiányosságokat pótolta azzal, hogy modern, teljes körű szanitécképzést biztosított önkénteseknek. Kéthetes turnusokban, orvos felügyelete mellett dolgoznak a harctér mögött a sebesültek eljuttatásában a felépülést jelentő kórházig. A buszon, amelyet egy munka közben elhunyt egykori osztrák önkéntesük emlékére „Avsztrijkának” becéznek, minden megvan, amit egy katonaorvos kívánhat: életmentő eszközök, EKG-k, ágyak, ülőhelyek, infúziók, töméntelen mennyiségű kötözőanyag és fertőtlenítőszer, szikék.

Bár hivatalosan nem tartoznak a hadsereg kötelékébe, ők is katonai hívóneveket használnak a személyazonosságuk védelme érdekében. Egyikőjük Tarasz, az asztalos, akinek ez az utolsó kéthetes missziója, felesége ugyanis nyolc hónapos terhes, és hamarosan nagyobb szükség lesz rá otthon, mint itt.

„Amikor kitört a háború, úgy gondoltam, inkább embereket mentek, mint ölök – meséli Tarasz. – Ezért csatlakoztam hozzájuk. Bár ha holnap reggel is ki kell mennünk, lehet, hogy ölni fogok” – teszi hozzá viccelődve. A csapatnak gyakorlatilag nincs ideje aludni: éjjel-nappal folyamatos készenlétben várják a hívást, hogy induljanak a sebesültekért. Éjszaka jellemzően azokat szállítják át másik kórházakba, akik nem sürgős esetek: asztmás, cukorbeteg katonák, esetleg szívinfarktus után épülnek fel.

Sokan álmodoznak olyan munkahelyről, ahova szeretnek bejárni, mert jófejek a kollégák és a főnök is normális. A munkában kreatívak, hatékonyak lehetnek, emellett megbecsülve és biztonságban érezhetik magukat. Ma már nem csak a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalkozások számára is fontos a szervezetfejlesztés, ami több mint jó hangulatú csapatépítés. Hogy mi a kulcsa egy jól működő munkahelyi közösségnek, arról Epresi Dóra vezető- és szervezetfejlesztővel beszélgettünk, aki tréningjei során egy különleges módszerrel is dolgozik: a LEGO® Serious Play® a jól ismert játék segítségével mozdítja elő és építi fel a pozitív változást.