Európai Bizottság;védelem;újságírók;felszólítás;

A BBC egyik tudósítója és katona, Olekszandr Bondarenko temetése 2023. május 1-én

- Az újságírók hatékony védelmére szólítja fel a világot az Európai Unió

November 2. az újságírókkal szembeni bűntettek büntetlensége elleni küzdelem nemzetközi napja. Az újságírók elleni szándékos támadás a nemzetközi humanitárius jog értelmében háborús bűncselekménynek minősül.

Az Európai Unió elítéli az újságírók elleni támadásokat, és ismételten hatékony fellépésre szólít fel a médiában dolgozók védelme érdekében - jelentette ki Vera Jourová értékekért és az átláthatóságért felelős uniós biztos, valamint Josep Borrell külügyi és biztonságpolitikai főképviselő pénteken. Vera Jourová és Josep Borrell az újságírókkal szembeni bűntettek büntetlensége elleni küzdelem november 2-án tartandó nemzetközi napja alkalmából kiadott közös nyilatkozatukban hangsúlyozták: elfogadhatatlan az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok számának példátlan növekedése.

A Gázai övezetben az újságírók halálos veszélyekkel néznek szembe, hogy megbízható híreket juttassanak el a világhoz, tekintettel a külföldi médiára vonatkozó indok nélküli korlátozásokra. Ukrajnábanaz  újságírók erőszak, zaklatás és önkényes fogva tartások célpontjaivá váltak Oroszország és az hozzá közel álló erők részéről. Libanonban, Mianmarban, Jemenben és számos más országban az újságírók bátran számolnak be a harcoló felek kereszttüzében rekedt civilek millióinak szenvedéséről. Szudánban az újságírók munkája annyira veszélyeztetett, hogy szinte lehetetlen dokumentálniuk a háború atrocitásait - hívták fel a figyelmet.

A világnapon elismeréssel adózunk a félelemmel dacoló, frontvonalban szolgálatot teljesítő újságíróknak, akik konfliktusokról, válságokról és vészhelyzetekről tudósítanak. Munkájuk elengedhetetlen az emberi jogok megsértésének és a háborúk bűneinek feltárásához, amelyek nélkülük rejtve maradnának a nyilvánosság előtt - fogalmaz a két politikus, aki felhívja a figyelmet, hogy

a nemzetközi humanitárius jog egyértelmű: az újságírók és a médiában dolgozók mind civilek, akiket mindig és minden körülmények között védeni kell. 

Az újságírók elleni szándékos támadás a nemzetközi humanitárius jog értelmében háborús bűncselekménynek minősül. Az újságírók elleni erőszak, a fenyegetések és a zaklatás többeket száműzetésbe kényszerít, félelmet kelt és öncenzúrához vezet. Elszámoltathatóság nélkül az újságírók elleni erőszak folytatódni fog, tovább szűkíti a szabad és független média mozgásterét, aláásva a tájékoztatáshoz való jogot. „Arra biztatunk minden államot, hogy azonnal, hatékonyan és pártatlanul vizsgálja ki az újságírók ellen elkövetett incidenseket” - teszi hozzá közleményében Vera Jourová és Josep Borrell.

Az ENSZ Közgyűlése 2013. december 18-án nyilvánította az újságírókkal szembeni bűncselekmények büntetlensége elleni küzdelem nemzetközi napjává november 2-át, miután 2013-ban ezen a napon Maliban meggyilkoltak két francia újságírót.

A Radio France Internationale (RFI) francia rádióállomás két újságíróját 2013. november 2-án hurcolták el fegyveresek a Mali északi részén található Kidal város központjából. Az 57 éves Ghislaine Dupont és az 55 éves Claude Verlon holttestét nem sokkal később a várostól 12 kilométerre találták meg a francia hadsereg helikopterei. Feltehetően iszlamista terroristák áldozatai lettek.

A gesztus, amelyet Orbán Viktor tett a szélsőjobboldali FPÖ elnökének, Herbert Kicklnek finoman szólva sem volt barátságos lépés a hivatalban lévő osztrák kancellárral szemben.