A magyarok az egyetlen olyan keleti nép, amely miközben nyugatra vándorolt, sikerült megmaradnia, és saját államot létrehoznia. 1100 év hosszú idő, de a magyarokból nem veszett ki `az eredet” tudata. Mindig is baráti és testvéri érzelmekkel viszonyultunk a türk népekhez, köztük a kirgizekhez is - fejtette ki gondolatait Orbán Viktor kedden a kirgizisztáni Biskekben.
A kormányfő a Szadir Dzsaparov kirgiz elnökkel tartott találkozóján úgy fogalmazott: a sors kezét látja abban, hogy hat évvel ezelőtt éppen Kirgizisztánban vették fel Magyarországot a Türk Államok Szervezetébe. Szerinte azóta tagja Magyarország politikailag is ennek a közösségnek. Hozzátette:
azért dolgoznak, hogy Kirgizisztánnak ne csak Magyarországgal, hanem az egész Európai Unióval minél mélyebb és szélesebb együttműködése valósulhasson meg.
Orbán Viktor azt mondta, nagyra becsülik a térség és azon belül is Kirgizisztán erőfeszítéseit a globális biztonság érdekében. Nagyra értékelik a terrorszervezetekkel szembeni következetes fellépésüket és sokra tartják a békepárti álláspontjukat, hiszen Magyarország egy olyan ország, amely ezer napja egy háborúban álló ország szomszédjában él - közölte.
Majd megismételte a kormány álláspontját, miszerint az ukrajnai háború ellentétes a magyarok érdekével, szerinte annak minél gyorsabb lezárásában vagyunk érdekeltek.
A magyar egy olyan nép, amely a békében jó, a háborúban kevésbé. Békében tudunk jól teljesíteni és örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll
- fogalmazott.
Orbán Viktor szerint Kirgizisztánnal sikerült a kétoldalú kapcsolatokat a stratégiai partnerség szintjére emelni: a két ország közötti kereskedelmi forgalom nő, idén meg is duplázódik. Kiemelte, hogy magyar vállalatok, azon belül is mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatok jelentek meg Kirgizisztánban.
A miniszterelnök biztosította a kirgiz elnököt arról, hogy a küszöbön álló bakui COP29 csúcstalálkozón Magyarország támogatni fogja a kirgiz kezdeményezést, amely a hegyvidéki kultúrának és életformának a fenntartását és védelmét célozza. Közölte, 2025-ben Budapesten lesz az újabb informális TÁSZ-találkozó, amelyre várják a kirgiz elnököt is.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden érkezett hivatalos látogatásra Kirgizisztánba. A látogatás keretében magas szintű megbeszéléseket terveznek, amelyek során a felek Kirgizisztán és Magyarország stratégiai partnerségének számos kérdéséről tárgyalnak. Több olyan dokumentum aláírását is tervezik, amelyek a kétoldalú együttműködés további fejlesztését és erősítését célozzák.
A magyar sajtóban a Népszava írta meg először, hogy Orbán Viktor Kirgizisztánba látogat.
Orbán Viktor a jövő héten Kirgizisztánba látogat, részt vesz a Türk Államok Szervezete csúcstalálkozóján isSzijjártó Péter: Az Európai Unió a veszélyt, Kirgizisztán a biztonságot jelenti