Várhelyi Olivér alaposan felkészült, a szakmai kérdésekre meggyőzőnek tűnő válaszokat adott, a politikai csapdákat pedig ügyesen elkerülte. Mégsem sikerült elsőre maga mellé állítania a képviselők kétharmadát.
Az egészségügyi és állatjóléti tárcára jelölt magyar politikus — aki a jelenlegi Európai Bizottságban a bővítésért és a szomszédságpolitikáért felel — szerda este négy európai parlamenti szaktestület képviselői előtt számolt be arról, hogy új posztján mik a tervei. Várhelyi részletesen ismertette programját, amelynek része az európai gyógyszerhiány megszüntetése, a szív- és érrendszeri betegségekre vonatkozó stratégia kidolgozása, az orvostechnikai eszközökről szóló jogszabály felülvizsgálata, az egészségügyi unió kiteljesítése. Kiemelte, hogy be kell tartatni az állatok jólétének biztosítását célzó uniós törvényeket is, a tervezett változásokat pedig a gazdákkal konzultálva kell végrehajtani.
A politikus teljesítményét az ülés után értékelték a frakciók kijelölt szóvivői (koordinátorai). Kétharmaduk egyetértése kellett ahhoz, hogy megerősítsék vagy elutasítsák a jelölését. Végül úgy döntöttek, hogy addig nem engedik tovább, amíg nem válaszol néhány írásban feltett pótlólagos kérdésre.
A liberális Újítsuk meg Európát és a Zöldek frakciója közleményben is hangot adott az elégedetlenségének. Szerintük a magyar jelölt beszámolójából hiányoztak a konkrét intézkedések és a becsvágyó célok. Ha Várhelyi Olivér az írásbeli pótvizsgán megfelel, akkor a leendő Európai Bizottság tagjaként az EP plenáris ülésének jóváhagyása után léphet hivatalba. Ha nem, újabb meghallgatás várhat rá.
Ezzel bejött a papírforma, sokan azt jósolták, hogy a politikus fennakad a szűrőn, miután az Európai Parlament elégedetlen volt bővítési biztosként végzett munkájával és egyszer lehülyézte a képviselő-testületet egy nyitva maradt mikrofonban. A meghallgatás vége felé egy francia szélsőbaloldali képviselő elő is hozakodott a kínos incidenssel, amire Várhelyi megismételte: megjegyzése nem az EP-nek szólt, annak idején nyílt levélben kért elnézést, amit most megismételt.
Várhelyi Olivért vizsgáztatta az Európai ParlamentA biztos jelöltet nem nagyon lehetett sarokba szorítani szakmai, technikai kérdésekkel, magabiztosan és az idő nagy részében papír nélkül válaszolt a képviselői felvetésekre. Többször kapott kérdést az abortuszhoz való hozzáférésről, amit azzal ütött el, hogy az nem egészségügyi, hanem alkotmányos és emberi jogi kérdés, az Európai Bizottságnak egyébként sincs hatásköre ebben az ügyben.
"Várhelyi Olivér biztosjelölt nem győzött meg minket. Mélységesen aggódom, amikor egy potenciális egészségügyi biztos azt mondja, hogy az abortusz nem orvosi kérdés. Úgy tűnik, nem tudja vagy nem érdekli, hogy számtalan nő hal meg azért, mert nem fér hozzá a reproduktív és szexuális egészségügyi szolgáltatásokhoz”, fogalmaztak később a Zöldek.
— Miért gondolja, hogy nem vagyok a nők híve? Négy nővel élek: három lányom van és a feleségemmel élek — válaszolta Várhelyi egy szélsőbaloldali képviselő megjegyzésére. Cáfolta, hogy bővítési biztosként kihúzta volna a Törökországról szóló jelentésből az LGBTQI közösséghez tartozó személyek támogatásának szükségességét. Egy másik felvetésre reagálva megerősítette: nincs problémája azzal, ha erről a közösségről kell beszélnie, egyébként pedig mindenki számára biztosítani kell a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, függetlenül a nemétől és szexuális hovatartozásától.
Visszalépés a Várhelyi Olivérnek ajánlott EU-s portfólió, Ursula von der Leyen prioritásnak tekinti a jogállamiság tiszteletben tartásátA magyar politikus azt mondta, hogy az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinákat tartja a legbiztonságosabbaknak és leghatékonyabbaknak.
Ugyanakkor, tette hozzá, a tagállamok rendkívüli helyzetekben alkalmazhatnak más oltóanyagot is — így válaszolt azoknak, akik szóba hozták, mennyire visszatetsző volt a kínai és orosz vakcinák bevetése Magyarországon a Covid19 járvány idején. Egyúttal visszautasította néhány oltásellenes hozzászóló szerinte alaptalan állításait.
A Tisza párti Dr. Kulja Andrással egyetértve és kérdésére válaszolva Várhelyi Olivér hosszan ecsetelte, hogy a közép-európai régióban a szív- és érrendszeri betegség a vezető halálok, ami a egészségtelen életmód következménye, különösen a férfiak körében, akiknek emiatt is alacsony a várható élettartama. Nem csak a megelőzésre, hanem a testre szabott gyógyításra is ügyelni kell, mondta, utalva az általa javasolt stratégia kidolgozásának a fontosságára.