Balaton;borok;Szeremley Huba;olaszrizling;Villa Gyetvai;

- Balcsi, bor

Egy ősi borászmondás szerint borászkodással úgy kell szert tenni egy egész kis vagyonra, hogy van egy egész nagy vagyonod, borászkodsz, és lesz egy egész kicsi.

Sokan szabadulnak meg így a Balatonnál is a mondjuk az építőiparban vagy informatikában felhalmozott pénzeszközeiktől. Ezt a mondást először Szeremley Hubától hallottam, aki egyszer huszonéve körbevitt (majdnem a vonat alá) a birtokán, ahol bivalyok büfiztek és szürke marhák rágóztak, és aszonta: előre lehet tudni, mert a görög drámák kérlelhetetlen szükségszerűségével zajlik, hogy a borászkodás Magyarországon a semmibe vezet és csőddel végződik. Magából indult ki. Az ország egyik leggazdagabb embere volt, volt vagy húsz milliárdja, teljesen új paradigmát hozott Badacsonyba: felélesztette az ősi magyar fajtának számító kéknyelűt, bakatort és budai zöldet, a mesebeli tomaji panorámás étterme pedig a kort megelőző, korszerű occidentalis gasztronómiát képviselő felejthetetlen műhely volt.

Huba 2015-re nullázódott le, szegényen és magányosan halt meg, a végjátékot hagyjuk, mert holtakról vagy jót, vagy semmit, tehát inkább semmit. Sok mindent megmagyaráz, hogy egy menő csopaki borász (Jásdi István) szerint ő volt az „utolsó magyar dzsentri” – sztem színes, messziről jött ember volt, csodapók kalandor, aki sok jót is csinált.

A gasztronómia, egyáltalán az új Balaton, nehezen indult be olyan szinten, mint amilyet Huba hozott be. A Balcsinál a bor és a gasztró úgy az ezredforduló után kezdett kilépegetni az endékás szandálból, nevezett lábtyű, a lángos és a palacsinta szentháromságának bűvköréből, noha szép borok már a rendszerváltás óta megjelentek a magyar piacon és az új gasztronómia kreatív innovációit (helyi alapanyagok, új konyhatechnológiák, kreatív fúziók, szoros függvénykapcsolat a borokkal, dizájnos tálalás, sok kis adag stb.) már szerte az országban megvalósította egy csomó étterem Soprontól Encsig. Well, azóta a balatoni bor visszatért a régi legendás magasságokba, pár világszínvonalú tétel is kikerül mind az északi, mind a déli partról és az olaszrizlingről is kiderült, hogy nagy fajta. Nemcsak az a hétköznapi proli kis izé, amin felnőttünk és fröccs formájában vedeltük fatojás korunkban. Egy ilyen olaszt ajánlunk a hétvégi ejtőzéshez és/vagy az ebéd mellé.

A Villa Gyetvai fiatal műhely Füreden, az építész-tulajdonos-borász Gyetvai Zsolt kreativitásának köszönhetően egy kulturális és társasági eseményeket is magába fogadó, elegáns, világszép villában. Ami a legfontosabb: tehetséges a borász (Demjén Gábor), aki széles spektrumon képes tiszta, intenzív és gyümölcsös ízeket létrehozni az olasztól a silleren át a syrahig. Mármost az olasz... – a név annyira zavart néhány mély-magyar borászt, hogy megpróbálták átkeresztelni, ne má’, hogy az legyen a neve egy magyar szőlőnek, hogy olasz. Szerencsére nem sikerült, de lehet, hogy lesz más neve, ha elterjed a GROW név, ami a horvát graševina, a magyar olaszrizling, a csehszlovák ryzlink vlašský és az osztrák welschriesling nevéből bütykölt mozaikszó. Azon alapszik, hogy a környező országokban is egyre szédületesebb változatokat fogalmaznak meg ebből a szőlőből, és ezek az országok összefognak a grow fejlesztéséért és a világpiacra juttatásáért, ezért olyan nevet kerestek, ami a külpiacokon is érthető. A fajta kárpátikum, elterjedési területe kirajzolja a Monarchia határait, ahogy anno a kadarka a török hódításét vagy a Római Birodalom határai a szőlőtermő területekét, mert a rómaiak odáig hódítottak, amíg bort lehetett készíteni, azon túl tettek az egészre. Príma fesztivált is rendeztek idén Füreden, amit a Rókusfalvy-féle Magyar Bormarketing Ügynökség nem támogatott, tán mert nem az ő ötletük volt, itt született a GROW név.

Well, nyájas olvasó, ha elegáns környezetben zöldes reflexeket vető, világos aranysárga, zöldalmás-mandulás-füves illatokat idéző, könnyed karakterű, intenzív, friss, gyümölcsös-citrusos olaszrizlinget (grow-t) szeretnél kortyolni, irány Füreden az elegáns Villa Gyetvai.

(Villa Gyetvai Olaszrizling 2023, 2990 Ft)

„Azt gondolom, hogy írói munkásságom ugyanolyan fontos, mint festészetem. Mindkét tevékenységemnek nagyon sok időt szántam. Egy nap talán, amikor már nem leszek, a szótárakban ez áll rólam: Pablo Ruiz Picasso: spanyol költő és drámaíró. Néhány festménye is fennmaradt.”