önkéntesek;madármentés;varjak;

- Varjúsimogató: ahol a félelem mosollyá szelídül

A varjak nem azok, akiknek gondoljuk őket. Rengeteg mítosz és babona kötődik hozzájuk, sajnos inkább negatív viszonylatban. A keresztény kultúrában a magány és a sátán szimbóluma, Kínában a gonoszság megtestesítője, míg Japánban szent állatként tisztelik. Pedig a legintelligensebbek a szárnyasok között, és a legfejlettebb agy is az övék. Egyszóval zsenik, akik képesek játszani a játék öröme miatt, és megjegyzik az embert, ha bántja őket. Akár generációkon keresztül átadják az információkat. Mi, emberek mégis tartunk tőlük, mert egyre többen vannak a városban, holott magunknak köszönhetjük, hogy ezek a madarak manapság velünk élnek.

Még a nyár végén, amikor hétvégente a pesti alsó rakpartot a gyalogosok vehették birtokba, a Viadukt bár sarkánál, egy asztal körül több ember nézelődött. Az asztalon két varjú állt, körülöttük emberek, akik beszélgettek, és csodálták a fekete tollazatú szárnyasokat. Amikor az asztalhoz értem, az egyik varjútartó srác éppen pakolta össze a cókmókját és a varjút, akit nemes egyszerűséggel Madárnak nevezett el. Viszont Pintér Attila, a varjúsimogatás főszervezője és Veres Dorottya önkéntes varjúsegítő készségesen állt az érdeklődők rendelkezésére.

Attila elmesélte, hogy a varjúsimogatás ötlete onnan indult, hogy a XIII. kerületben a szaporodó feljelentések miatt varjúbefogókat, úgynevezett Larsen-csapdákat tettek ki, hogy élve fogják be az állatokat. Amikor Attila megkereste a kerületi tisztviselőt, a hivatalnok elmondta, hogy több megkeresést kaptak azzal kapcsolatban, hogy a madarak emberekre támadtak, és egyesek már attól féltek, hogy valakinek kivájják a szemét a szárnyasok. Ekkor határozott úgy a kerület, hogy csapdákkal orvosolják a problémát. Attila kerületi lakosként nem nézte jó szemmel, hogy a szárnyasokat így fogják be. Egy percig sem gondolta, hogy a varjak vadállatok lennének, és örömükben támadnak emberekre.

Nem akartak bántani

Amikor ezek az esetek történtek, a varjak éppen a fészkelési időszak végén jártak. Érdemes tudni, hogy a varjak fészekhagyók, vagyis a fiókák kirepülnek valahogy a fészekből, de utána a földön randalíroznak, amíg nem erősödik meg a szárnyuk kellően, hogy vissza tudjanak repülni a biztonságot nyújtó fészekbe.

Ilyenkor a szülők kellő távolságból figyelik a csemetéjüket, és ha az ember feléjük közelít, netán meg akarja fogni a kicsinyüket, akkor hangos rikácsolásba kezdenek, és ha ez nem segít, fizikálisan is megpróbálják el­ijeszteni a fiókára leselkedő veszélyt. 

Ugyanis félelmet szeretnének kelteni, nem pedig bántani.

Az eset kapcsán Attila pár emberrel összefogott, és felvette a kapcsolatot Veres Dorottyával is, aki már régóta ment madarakat, de a Varjúház is segítségükre volt. Petíciót írtak, több mint kétszáz aláírás összegyűlt, majd Attila szervezett egy tüntetést annak érdekében, hogy a csapdákat távolítsák el a kerületből. Már megvolt a tüntetés helyszíne és időpontja, viszont a csapdákat az esemény előtt két nappal eltávolították a kerületből. Ekkor Attila úgy gondolta, hogy az eseményt ennek ellenére megtartják, csak nem tüntetés lesz, hanem varjúsimogatás. Így az emberek közelebbről megismerhetik ezeket az ébenfekete tollú, szerethető szárnyasokat. Sokan azt sem tudják, hogy vannak emberek, akik segítenek a bajba jutott madarakon, de ők úgy gondolják, hogy nekik is joguk van az élethez.

Eddig több mint nyolcvan, főleg kistelepülési óvoda vette fel a kapcsolatot Zimonyi Melindával, aki kreatív foglalkozásokhoz gyűjt eszközöket, alapanyagokat az Örökbe fogadok egy ovit mozgalom keretében. „Olyan történetek bújnak meg a leveleik sorai között, amelyektől kicsordul a könnyem. Ahol jó, ha vécépapírra futja, és az óvónénik viszik be a szappant, ott alkotásra, a gyerekek fejlesztésére nyilván nem jut pénz.” A mozgalom munkája miatt felvettük a kapcsolatot a támogatóval, illetve Barát Hellával, a kezdeményezés elindítójával és Halmai Karolinával, aki a Világjegy nevű, a kicsiknek kirándulásokat szervező projekt vezetője.