Norvégia;kémprogram;orosz kém;beluga;Hvladimir ;

Hvaldimirt az év elején holtan találták meg a dél-norvégiai Risavika-öbölben

- Egy kémbeluga igaz története

A BBC új dokumentumfilmjének a készítői úgy vélik, hogy sikerült azonosítaniuk annak az orosz bálnának az esetleges küldetését, amely 2019-ben tűnt fel a norvég partokon.

A cet kém titkai címmel készítettek filmet a BBC dokumentaristái Hvaldimirről, az öt éve a norvég vizekben feltűnt belugáról, amelyről azt feltételezték, hogy egy orosz haditengerészeti bázisról szökött meg, ahol kémkedésre képezték ki. Hvladimir feltűnésekor rendkívül barátságos volt az emberekkel. Testén egy hám volt erősítve “szentpétervári felszerelés” felirattal, amire minden valószínűség szerint egy kamerát lehetett erősíteni. (Neve a hval (cet) norvég szóból és Vladimir Putyin nevéből lett összegyúrva.) “A filmesek tíz hónapos kutatómunkával azonban arra találtak bizonyítékokat, hogy sokkal valószínűbb, hogy feladata őrjáratozás volt, a tengeri flotta védelme víz alatti behatolókkal szemben. ,,Amit kiderítettünk, újabb kérdéseket vet fel arról, mit akarhatnak az oroszok a sarkvidéki tengerekben és miért” - mondta Jennifer Shaw, a rendező.

Delfinek harci célokra való felhasználásával az USA haditengerészete is foglalkozott. Egy ma már a 80-as éveiben járó kiképző, az amerikai haditengerészet egyik utolsó veteránja Blair Irvine a filmben elmondja, csapatával arra tanították a delfineket, hogy őrszemként ússzanak, figyelve a betolakodókat, akik mozgásuk közben buborékokat keltenek, amelyek zajt okoznak.

 A delfinek viszont zajtalanul közlekednek és rendkívűl jól hallanak, így felderítésben csalhatatlanok. 

Válaszul a szovjetek is hasonló programot indítottak. A feltételezések szerint delfinek falanxja őrizte a fekete-tengeri flottát a krími Szevasztopolban. Lebegő ketrecekben tartották őket, és az volt a feladatuk, hogy jelezzék a víz alatti szabotőrök közeledtét.

A 80-as években, ahogy az Északi-sarkvidék stratégiai jelentősége megnőtt a hidegháború idején, új program indult az észak-oroszországi Murmanszk városában ezúttal belugákkal. Shaw gyanítja, hogy ezeket az emlősöket az északi flotta ballisztikus rakéta-tengeralattjáróinak őrzésére használták. Volodimir Belousziuk volt szovjet delfinkiképző és atom-tengeralattjáró-parancsnok, aki ekkor Murmanszkban állomásozott, a dokumentumfilmben felfedi, azért váltottak belugákra, mert a delfinek megbetegedtek a nulla fok alatti vízben.

A Szovjetunió összeomlásával a programokat visszafogták, de a “kémbeluga” 2019-es feltűnése arra utal, ismét folyik állatok felhasználása harci célokra. Az Olenya Guba-i orosz haditengerészeti bázisról készült képeken két tengeri karám is látszik, bennük fehér foltok, amelyek belugák lehetnek.

Hvaldimirt az év elején holtan találta két férfi a dél-norvégiai Risavika-öbölben. A rendőrség vizsgálatot indított, miután állatvédő szervezetek azt állították, hogy lelőtték. A boncolás azonban kimutatta, hogy azért halt meg, mert egy bot a szájába szorult.

2024 október eleje óta azokban az EU-tagállamokban, ahol kötelező a téligumi használata, csak akkor minősül az abroncs annak, ha rendelkezik az úgynevezett 3PMFS (3 Peaks Mountain Snow Flake) jelöléssel.