Magyarország;Csád;hitelprogram;

Mahamat Idriss Déby Itno csádi elnök és Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban 2024. szeptember 8-án.

- Nem kell kamatot fizetnie Csádnak a 200 millió eurós magyar hitel után

Ám azt mind a két fél rögzíti, hogy nem vettek részt semmiféle korrupcióban, s még tudomásuk sincsen arról. 

Legfeljebb 200 millió eurós kötött segélyhitelt biztosít Csád számára, a hitelek kedvezményezettségi mértéke nem lehet kevesebb, mint 50 százalék és a kötött segélyhitelkeretből folyósított hitelek futamideje a folyósítási időszakot követően nem haladhatja meg a húsz évet - többek közt ezt is tartalmazza az a rendelettervezet amely hétfőn került fel a kormány oldalára. 

A türelmi idő öt, a törlesztési idő pedig tizenöt év lenne, az éves kamat pedig nulla százalékos - vagyis a megállapodás egyértelműen pénzügyi támogatásnak tekinthető, hiszen az afrikai országnak kizárólag a kölcsönzött tőke visszafizetésével kell számolnia.

Egyben deklarálják, hogy a program megfelel a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szabályainak és a szerződő felek nem vettek részt az ügylettel kapcsolatos vesztegetésekben és nincs tudomásuk korrupcióról. Kikötötték azt is, hogy a programot bejegyzett magyar gazdálkodó szervezetek valósítják meg és a projekteknek legalább 50 százalékban magyar származású árukat és szolgáltatásokat kell tartalmazniuk.

A tervezetben kitérnek arra is, hogy bármely fél indoklás nélkül, diplomáciai úton írásban felmondhatja a szerződést. Ebben az esetben a felmondás 30 nappal az értesítés kézhezvétele után lép hatályba. A felmondás nem érinti az egyedi hitelszerződéseket, amelyek teljesítésükig érvényben maradnak.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a kormány bejelentése szerint a Magyarország ország önálló katonai missziót indít Csádba, hivatalosan a terrorizmus elleni küzdelem és a helyi fejlesztések biztonságának támogatása céljából. Azóta kiderült, hogy az erről szóló tárgyalásokon Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert elkísérte Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár is.

Az LMP-ből múlt hónapban kilépett országgyűlési képviselő azt állította, hogy ő és korábbi párttársai csak a kormány helyett léptek, mert a cég szerintük szabálytalanul működött.